BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH koristila je u dvodnevnoj operativnoj akciji, koja je održana 14. i 15. juna ove godine u Gradišci, kamion skener koji je donirala Kina, iako nisu izvršena mjerenja nivoa zračenja tog uređaja od strane ovlaštene institucije, što je i jedan od razloga zbog kojeg ta oprema gotovo dvije godine sakuplja prašinu.
Naime, “Nezavisne” su prije tri dana objavile da oprema koju je Vlada Kine prije dvije godine donirala BiH, vrijedna 10 miliona maraka, za kontrolu robe na graničnim prelazima, još nije stavljena u funkciju, iako bi se njenom upotrebom neuporedivo lakše otkrivala roba koja se švercuje u kamionima.
Međutim, oprema je puštena u rad baš na dan izlaska tog teksta, iako nadležna Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH nije izdala potreban sertifikat za njen rad.
Da bi dobila sertifikat, bilo je potrebno izmjeriti nivo zračenja te opreme, a što u ovom trenutku niko u BiH ne može izvršiti pošto je institucijama u BiH koje se bave tim poslom istekla licenca. Inače, to mjerenje, prema našim saznanjima, košta oko 200 maraka.
Korištenjem opreme bez mjerenja nivoa jonizirajućeg zračenja otvara se pitanje ko je ustanovio da je ona bezbjedna za ljude koji njom upravljaju ili se nalaze u njenoj blizini.
Na naše pitanje zašto je u rad puštena oprema kojoj nije izvršeno mjerenje nivoa zračenja, iz UIO BiH su rekli da je tokom izvođenja ove dvodnevne operativne akcije u Gradišci bio prisutan inspektor Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH.
Međutim, kako smo saznali, inspektor Regulatorne agencije koji je bio prisutan nije izvršio nikakva mjerenja jer nema adekvatnu licenciranu opremu, ali ni mandat da to čini.
Kako su naveli iz UIO, tokom operativne akcije pod nazivom “Skener 16”, 14. i 15. juna, a nakon izvršene analize rizika, vršeni su pojačana kontrola i detaljan pregled robnih pošiljki na graničnom prelazu i carinskom terminalu Gradiška.
“U akciji su korišteni Nuctech skener, koji je donirala Kina, i mobilni rendgen uređaj i ostala oprema donirana od strane Programa za kontrolu izvoza i sigurnost granica”, naveli su juče iz UIO BiH.
Podsjećamo da je Vlada Kine još u avgustu pretprošle godine donirala Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH dva specijalizovana velika skener vozila i kontejnera za kontrolu uvoza robe. Ta donacija je trebalo da pomogne da se BiH snažnije uhvati u koštac s organizovanim kriminalom i korupcijom, kao i sprečavanjem carinskih i trgovinskih prekršaja. Donirana vozila omogućavaju da se detaljno izvrši pregled kontejnera i kamiona i da budu otkrivene bilo kakve sumnjive stvari u njima, bez skidanja tereta iz kamiona i ulaska u njih.
Međutim, iz UIO BiH su nam prije tri dana kazali da su se odmah nakon uručenja donacije pojavili prvi problemi. Naveli su da je prvo izgubljeno više od pola godine u rješavanju procedura oslobađanja donirane opreme od PDV-a i carine, što ako se uzme vrijednost donacije nije mali iznos.
Nakon završetka te procedure, problem je nastao u obezbjeđivanju dozvole od Regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost BiH.
“S obzirom na to da su to vozila koja imaju puno veća zračenja od nekih običnih, tu dozvolu smo morali dobiti i mi smo krenuli u prikupljanje sve neophodne dokumentacije”, rekao je ranije Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Jedna od stvari koje su morali napraviti je da urade izvještaj sa samog terena u kojem bi se utvrdio nivo zračenja.
Kako je objasnio, tu se radi o velikim količinama zračenja i to ne može uraditi bilo ko, “već neko ko ima licencu za to”, kazao je Kovačević i dodaje da upravo tu nastaje glavni problem, jer se ispostavilo da u BiH nijedna ustanova nema potrebne licence da izvrši ta mjerenja visokih nivoa zračenja. Nezavisne novine