BANJALUKA, Od ukupno 29 350 samostalnih radnji u Republici Srpskoj (RS) 93 odsto zapošljava najviše tri radnika, a samo sedam odsto ima od tri do devet zaposlenih, rekao je danas sekretar Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovica Bratić.
“To govori koliko smo praktično slabi u ekonomskom smislu iz prostog razloga što se snaga jedne radnje procjenjuje na osnovu broja zaposlenih”, izjavio je Bratić Srni uoči sjednice Zanatstvo-preduzetničke komore regije Banjaluka.
On je rekao da je u odnosu na prošlu godinu zaposleno 6,8 odsto manje radnika, te dodao da je to samo jedan razlog zbog koga je Vlada RS pokrenula inicijativu da se mali privrednici ponovo organizuju, jer jedno vrijeme nisu radili.
Prema njegovim riječima, trenutno je jako nepovoljan trend za poslovanje, ne samo u RS već i u okruženju, što je posljedica ekonomske krize, te dodao da i otvaranje velikih trgovačkih centara utiče na zatvaranje malih zanatskih radnji.
Bratić je istakao da je jedan od najvećih problema što trenutno ima mnogo zakona i podzakonskih akata u kojim se mali privrednik gubi.
“Svaka radnja trebalo bi da ima pravnika da svaki dan prati izmjene i dopune zakona. Zbog toga se dešava da inspekcija često kažnjava. Pokušaćemo da sa resornim ministarstvom dogovorimo učešće u donošenju zakona” napomenuo je Bratić.
On je naglasio da je neophodna i reforma u školstvu u smislu popularisanja zanata, zidara, keramičara, molera, kvalifikovanih konobara, kuvara, jer ih već sada nema dovoljno.
“Hoćemo da mijenjamo ambijent, a ovo je jedna ozbiljna akcija u kojoj učestvuju Vlada RS, Privredna komora, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća, regionalne komore”, poručio je Bratić i podsjetio da u RS ima pet regionalnih komora, Istočno Sarajevo, Doboj, Bijeljina, Banjaluka i Trebinje.
Sekretar Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka Slavko Kojić rekao je da u ovoj regiji ima 21 opština i da su u svim u kojima su bila udruženja izvršeni reizbori, kako bi se ponovo oživjela i pomogla u zaštiti i opstanku malih privrednika.
“U našoj regiji ima oko 15 500 malih preduzetnika, a samo Banjaluka oko 4 600, mada taj broj oscilira, pogotovo u današnjem vremenu ekonomske krize. Zato je oživljavanje udruženja u opštinama i regijama veoma potrebno, kako bi mali preduzetnici postali partneri lokalnim zajednicama i Vladi RS.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ja sam 1,5 god. nezaposlena.Nisam odradila pripravnicki staz,nema posla,svusa sam trazila. Neka me neko pozove na posao,moze i BL. Cekam cudo da se desi.