ZAGREB, U Hrvatskoj samo četvrtina domaćinstava ima prihode koji pokrivaju neophodne troškove života, ili su veći od potrebnih.
U Sloveniji je slika obrnuta, četvrtina stanovništva ima problema sa pokrivanjem neophodnih troškova života.
Prema istraživanju GfK prihodi domaćinstava u 2011. godini u Hrvatskoj su iznosili prosječnih 890 evra mjesečno po domaćinstvu, dok su hrvatska domaćinstva u prosjeku imala osnovne mjesečne troškove na nivou od oko 1188 evra.
U poređenju sa Slovenijom gdje su prosječni mjesečni prihodi domaćinstva oko 1 500 evra, a troškovi oko 1 260 evra, očigledno je da je svako slovensko domaćinstvo moglo prosječno mjesečno da štedi oko 240 evra, a svakom hrvatskom domaćinstvu je nedostajalo gotovo 300 evra da bi pokrilo neophodne troškove života.
Čak 72 odsto hrvatskih građana se u anketi izjasnilo kako im mjesečni prihodi nisu dovoljni za pokrivanje troškova, dok se samo osam odsto izjasnilo da su im prihodi veći od mjesečnih troškova, 17 odsto građana izjasnilo se da su im prihodi tačno dovoljni da pokriju troškove.
U Sloveniji je situacija znatno drugačija pa tako 57 odsto Slovenaca kaže da su im prihodi veći od potrebnih, dok za njih 25 odsto prihodi nisu dovoljni za troškove.
Uvid u kvalitet standarda domaćinstava, može se vidjeti i iz pregleda po vrstama prosječnih mjesečnih troškova u dvije analizirane zemlje. U Hrvatskoj manji broj domaćinstava izdvaja manje iznose za odjeću i obuću, medicinske usluge, kulturu te rekreaciju i zabavu, trajna dobra.
S druge strane, mobilni telefoni su nam veoma važni a i na duvan i cigarete troši više domaćinstava. Najveća je razlika kod mjesečne štednje jer u Sloveniji gotovo 60 odsto domaćinstava ipak nešto štedi u Hrvatskoj je takvih samo jedna petina i u dosta manjem iznosu. Business.hr