ZAGREB, Od 3,85 miliona stanovnika Hrvatske starijih od 15 godina koji čine radno sposobno stanovništvo zemlje, duplo manje njih je ekonomski aktivno.
Kako pokazuje najnovija Anketa o radnoj snazi hrvatskog Državnog zavoda za statistiku za posljednje tromiesečje prošle godine, 1,68 odsto miliona njih rade ili aktivno traže posao.
Dugotrajno nezaposlenih danas je duplo više nego prije četiri godine, a ekonomski neaktivnih je 200.000 više, prenosi Poslovni dnevnik.
Toliki broj ekonomski aktivnih implicira stopu aktivnosti ispod 44 odsto, čime je nastavljen pad. S nešto manje od 1,39 miliona zaposlenih, pak, stopa zaposlenosti pala je na 36,1 odsto ukupnog broja osoba starijih od 15 godina.
Niska stopa zaposlenosti jedan je od najproblematičnijih pokazatelja koji Hrvatsku svrstava na samo začelje EU, navodi portal.
Prema uporednim podacima Eurostata, za osobe starosti između 20 i 64 godine, samo Grčka od članica EU ima nižu stopu zaposlenosti od Hrvatske, 53,2 odsto, prema 53,9 odsto.
Nasuprot tome, prosjek EU je 68,5 odsto, a u devet najuspješnijih zemalja stopa zaposlenosti premašuje 75 odsto.
Isti izvor navodi da višu stopu nezaposlenosti od Hrvatske ima samo Grčka i Španija, a najnovija anketa o radnoj snazi upućuje i na produbljavanje problema dugotrajne nezaposlenosti. Prema njoj, duže od dvije godine posao traži čak 136.000 nezaposlenih (u odnosu na prošlogodisnji prosjek od 127 hiljada), što je gotovo dvostruko više nego prije četiri godine.
“Armija” ekonomski neaktivnih krajem prošle godine dostigla je 2,16 miliona, od kojih se približno polovina odnosi na penzionere, a po brojnosti slijede oni koji su još u sistemu obrazovanja.
Ipak, prema podacima DZS-a, u protekle četiri godine broj neaktivnih porastao je za oko 200.000, odnosno gotovo duplo više nego ukupan broj radno sposobnog stanovništva. Tanjug