BEOGRAD, Ekonomski analitičar i konsultant za investicije Mahmud Bušatlija izjavio je danas da treba odustati od prodaje Telekoma Srbija, sve dok se kompanija ne restruktuira i pripremi za privatizaciju u okvirima demokratskih i slobodno tržišnih normi.
Bušatlija je agenciji Beta rekao da prodaja Telekoma nije od javnog interesa jer bi privatni vlasnik imao monopol u sferi telekomunikacija i infrastrukturi fiksne telefonije, smanjio bi broj zaposlenih, poskupeo usluge i iznosio značajni profit iz zemlje.
“Jedini motiv bilo kog investitora, pa i kupca Telekoma, stvaranje je profita po svaku cenu. Građani od kupca Telekoma ne mogu očekivati da se on ponaša kao dobri samarićanin, koji će na račun svog profita poboljšavati i pojeftinjavati svoje usluge, a naročito zadržavati visoku zaposlenost”, rekao je Bušatlija.
On je naveo da se od prodaje može očekivati smanjenje broja zaposlenih, direktno u Telekomu, a indirektno kod firmi sa kojima Telekom sarađuje, što će dovesti do prelaska jednog broja otpuštenih na teret obaveznog socijalnog i penzijsko-invalidskog osiguranja i opteretiti budžet.
Može se očekivati poskupljenje usluga u fiksnoj telefoniji, u kojoj nema gotovo nikakve konkurencije, niti će se moći ostvariti sve dok se telekomunikaciona infrastruktura ne izdvoji u poseban privredni subjekat, dostupan svim operaterima pod istim tehničkim i finansijskim uslovima, kazao je Bušatlija.
Kako je dodao, prodajom kompanije Telekom može se očekivati i značajno povećanje neto odliva deviza iz zemlje.
Iz Vlade Srbije više puta je obrazloženo da je prodaja Telekoma neophodna zbog prevremenog vraćanja kredita sa visokom kamatom i ulaganja u profitabilnije ili korisnije projekte, podsjetio je Bušatlija i istakao da to nije dovoljan razlog za prodaju i da trenutno profitabilniji projekti od telekomunikacija ne postoje u našoj ekonomiji, niti će postojati za dugi period ispred nas.
Korisnijim projektima bi se mogli smatrati industrijski koji bi zapošljavali radnike, ali takvih projekata nema, dodao je on.
Bušatlija je podsjetio da se prodajom Telekoma prodaje Mt:s operater mobilne telefonije, koji i po broju priključaka i prihodu premašuje 50 odsto od tržišnog udjela, ima dominantan položaj na tržištu mobilnih telekomunikacionih usluga.
Zatim, dodao je on, prodaje se operater fiksne telefonije koji drži 95 odsto fiksnih priključaka u Srbiji, dakle apsolutni monopol koji će omogućiti novom vlasniku da i dalje povećava cijenu usluga, smanjuje broj zaposlenih, potpuno zanemari investicije i tako stečeni profit iznosi van ove zemlje, kao što je iskustvo okolnih zemalja pokazalo.
“Uostalom, jedini gori monopol od državnog je privatni monopol”, ocijenio je Bušatlija.
Stoga, Bušatlija navodi da je neophodno je restrukturiati preduzeće i to tako što će se formirati nekoliko privrednih subjekata.
Mora se izdvojiti tehničko-tehnološka cjelina fiksne telekomunikacione infrastrukture i staviti pod kontrolu nezavisnog regulatornog tela koje će garantovati pristup svim operaterima fiksne telefonije pod jednakim tehničkim i finansijskim uslovima i mora se izdvojiti lokalni mobilni operater koji predstavlja jedinstvenu samoodrživu tehničko-tehnološku cjelinu.
“Iz Telekoma se moraju izdvojiti najmanje dva operatera fiksne telefonije, da bi se razbio monopol i nedozvoljena koncentracija i da bi se stvorio ambijent za tržišnu konkurenciju. Po okončanju restrukturiranja i formiranja holdinga, svako izdvojeno preduzeće može biti delimično privatizovano”, rekao je Bušatlija.
Prema njegovim riječima, nakon restruktuiranja moguće je izvršiti privatizaciju svakog od novih privrednih subjekata, uključujući i infrastrukturu, ali pod uslovom da se stvore čvrsti okviri kontrole nezavisnog regulatornog tela, koje bi propisivalo obim, kvalitet i maksimalnu cijenu usluga, kontrolisalo sprovođenje i sankcionisalo nepridržavanje i zloupotrebu tih odredbi.
“Ovim načinom privatizacije postiže se apsolutna zaštita javnog interesa, bez prodaje i trajnog gubitka državnog kapitala”, ocijenio je Bušatlija. Beta