ZAGREB, Američki predsjednik Džordž Buš i njegova supruga Lora, uz pratnju delegacije, poletjeli su danas nešto poslije 13.30 predsjedničim avionom “Er Fors 1” sa zagrebačkog aerodroma.
Sa Plesa se američki državni vrh uputio u crnomorsko odmaralište Soči, gdje će sa predsjednik Buš sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom razgovarati o postavljanju antiraketnog štita u istočnoj Evropi.
Delegaciju, koja je predsjednika SAD pratila u Zagrebu i Bukureštu, čine državni sekretar Kondoliza Rajs i savjetnik za nacionalnu bezbjednost Stiven Hedli.
Bušova pratnja broji 250 agenata tajne službe, 200 predstavnika ministarstava, 150 savjetnika za nacionalnu bezbjednost, 50 političkih savjetnika iz Bijele kuće, 15 specijalnih timova sa psima i pet kuhara, od kojih je jedan lični predsjednikov.
U “voznom parku” su dva identična boinga 747 i jedan “džambo džet”, helikopteri “Morski kralj” i “Crni soko”, borbeni avioni i 40 blindiranih vozila, te limuzine koje po dolasku na aerodrom formiraju dvije identične kolone.
Buš, koji je 43. američki predsjednik, u više od sedam godina mandata prošao je put od rekordno visoke, 90-odstotne podrške građana i to nakon terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001. godine, do jedne od najnižih ikada 26-odstotne sredinom prošle godine, kada su Amerikanci trpjeli najveće gubitke u petogodišnjem ratu u Iraku.
Za predsjednika SAD Buš je izabran 2000. godine kao republikanski kandidat, u tijesnoj i kontroverznoj utrci sa demokratom Alom Gorom.
Učestvujući u kampanji u jeku rata u Iraku, ponovno je izabran za predsjednika SAD 2004. godine pobijedivši senatora Džona Kerija.
Nakon reizbora izložen je sve oštrijim kritikama, čak i od bivših saveznika.
Domaća popularnost mu pada zbog rata, preslabog angažmana saveznih vlasti nakon uragana Katrine 2005. godine, prisluškivanja građana bez sudskog naloga, rekordnog budžetskog manjka njegove administracije i ekonomske krize koja je SAD dovela na ivicu recesije.
Osim ratova u Iraku i Afganistanu i rata protiv terorizma, Bušovu spoljnu politiku obilježilo je suprotstavljanje razvoju nuklearnog oružja Irana i Sjeverne Koreje, sporenje sa Rusijom oko postavljanja protivaketnog štita u istočnoj Evropi, angažman na širenju NATO na istok od Baltika do Crnog mora i približavanju Ukrajine i Gruzije Alijansi.
Mandat mu ističe 20. januara iduće godine.