BERLIN, Guverner njemačke centralne banke Jens Vajdman izjavio je danas da se protivi novim hitnim sredstvima za Grčku, optuživši vladu u Atini da izigrava povjerenje koje joj je ukazano.
“Sve do jeseni, privredni napredak bio je vidljiv, ali je nova grčka vlada izigrala dobar dio povjerenja”, rekao je Vajdman u intervjuu za njemački nedjeljnik Fokus, a prenijela agencija Frans pres.
Vlada u Atini ima rok do aprila da dostavi prijedlog reformi kreditorima kako bi dobila “zeleno svjetlo” za svoj plan četvorogodišnjeg ekonomskog oporavka.
Međutim, do postizanja tog dogovora, Grčka ostaje bez pristupa sredstvima koja su preostala u okviru paketa pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda u vrijednosti od 240 milijardi evra. Grčka ovog mjeseca mora da pronađe oko šest milijardi evra za otplatu rate duga.
Evropska centralna banka (ECB) je ove nedjelje zatražila od grčkih banaka da ne povećavaju svoju izloženost javnom dugu Grčke, uključujući državne obveznice.
Emitovanje obveznica jedini je izvor komercijalnog zaduživanja grčke levičarske vlade, a grčke banke koristile su kratkoročne obligacije kao zalog za sredstva iz ECB, sve dok ta banka prošlog mjeseca nije prestala da ih prihvata kao kolateral za pozajmice komercijalnim bankama, čime je pristup tih banaka finansijskim sredstvima postao skuplji.
Grčke banke i dalje mogu da koriste sredstva iz evropskog Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA), ali po znatno višim troškovima po banke. ECB je ove nedjelje podigla maksimalni nivo sredstava koji grčke banke mogu da povuku iz fonda ELA za 400 miliona na 71,1 miliajrdu evra.
Vajdman je odbacio tvrdnje Atine da više ne može da ispunjava svoje finansijske obaveze, napominjući da je ukupan javni dug Grčke veoma visok, ali da je postao održiviji zahvaljujući niskim kamatnim stopama i sporazumima koji su omogućili produženje rokova za otplatu duga.
Guverner Bundesbanke napominje da javni nastupi grčkih zvaničnika, uključujući ministra finansija Janisa Varufakisa, ne ulivaju povjerenje jer su njihove izjave često veoma različite u zavisnosti od dana i publike. Tanjug