BERLIN – Privredna lokomotiva Evrope, Njemačka, nalazi se u dubokoj recesiji, prije svega zbog gubitka globalnog ali i domaćeg tržišta od proizvodnje iz Kine. Naveliko subvencionicana kineska industrija i nekonkuretna domaća proizvodnja uslijed višestruko skuplje energije, teško su rješiv problem za Njemačku. A sada još i SAD najavjuju veće carine.
Praveći projekcije zasnovane na tarifnim prijetnjama američkog predsjednika Donalda Trampa, Bundesbanka je zaključila da će Njemačka trpjeti, ali će i SAD pretrpjeti udarac koji bi više nego nadoknadio svaki pozitivan uticaj trgovinskih barijera.
“Kao nacija usmjerena na izvoz, Njemačka bi pretrpjela značajne rizike za ekonomski rast ako Tramp ispuni svoju prijetnju da će uvesti carine. Izvozna orijentacija nas čini posebno ranjivim. Ekonomska proizvodnja u 2027. bila bi skoro 1.5 procentnih poena niža od prognoze” rekao je predsjednik Bundesbanke Joakim Nagel u Frankfurtu, prenosi “Reuters”.
Bundesbanka smatra da njemačka privreda raste za 0.2 odsto ove godine i 0.8 procenata u 2026. godini, što sugeriše da bi pogodak od 1.5 odsto poena u naredne tri godine rezultirao još većom ekonomskom kontrakcijom.
Banka je prognozirala da bi njemačka privredna proizvodnja 2027. mogla pasti za 1.5 procentih poena kao rezultat očekivanog trgovinskog rata s najvećim partnerom u svijetu.
Američke carine smatraju se najvećim rizikom za njemačku ekonomiju, koja se teško oporavlja od pandemije koronavirusa i posljedica sukoba u Ukrajini, a zemlja pati od dvije uzastopne godine recesije.
Procjena Bundesbanke temelji se na Trampovim obećanjima iz predizborne kampanje o carinama od 60 odsto na kineski uvoz i 10 odsto za proizvode iz Njemačke i drugih zemalja. Takođe, postoji veliki rizik da će kineske firme koje se zatvaraju iz SAD tražiti nova tržišta i mogu istisnuti evropske proizvođače.
U svojim prvim sedmicama na dužnosti, Tramp je uveo carine od 10 odsto na kinesku robu i najavio carine od 25 odsto na sav uvoz aluminijuma i čelika, s dodatnim carinama od 25 odsto na Meksiko i Kanadu takođe u pripremi. Meksičke i kanadske carine odgođene su do početka marta.
Banka je takođe pretpostavila da će trgovački partneri reagovati uzvratnim carinama, kao što je obećala učiniti Evropska unija.
Devalvacija evra mogla bi ojačati konkurentnost njemačkih izvoznika, ali ne dovoljno da kompenzuje negativne učinke. 24Sedam.rs