DŽAKARTA, Finasijski sektor u Indoneziji pokrenuo je projekat za širenje islamskog bankarstva, koje zabranjuje kamatu i spekulativne transakcije, u ovoj najmnogoljudnijoj muslimanskoj zemlji na svijetu.
Ovaj sektor sa velikim potencijalom trenutno je zastupljen samo sa manje od pet odsto u bankarskim aktivama u Indoneziji, zemlji od 250 miliona stanovnika od kojih je 225 miliona muslimana, prenosi list Figaro.
U susjednoj Maleziji 25 odsto bankarskih aktiva nalazi se u bankama koje posluju po principima islama koji zabranjuje kamatu i spekulativne transakcije dok ih je u Saudijskoj Arabiji oko 50 odsto.
Indonežanske vlasti smatraju da je ovo pravi trenutak za razvoj islamskog bankarstva u zemlji jer je dohodak velikog broja građana porastao poslije perioda značajnog privrednog rasta, uz istovremeno jačanje islama među stanovništvom.
Ocjenjuje se da oko 40 odsto stanovništva Indonezije nema otvoreni bankovni račun i da će ga u narednom periodu otvoriti.
“Ovaka situacija predstavlja priliku za razvoj islamskog bankarskog sektora”, smatra Nasisrvan Ilias, odgovoran za islamski bankarski sektor u Indoneziji.
Kamen spoticanja za ovaj vid bankarstva je to što veliki broj prodavnica ne prihvata kreditne kartice islamskih banaka.
I pored toga, polularnost islamskih banaka od 2008. do 2012. u Indoneziji je povećana 40 odsto i to zahvaljujući promjeni zakona koja je pojednostavila proceduru za otvarenje islamske banke. Zbog toga je broj banaka tog tipa i specijalnih odjeljenja u okviru klasičnih banaka naglo porastao.
Indonežanska vlada je najavila projekat o spajanju četiri islamske banke u jednu veliku koja bi pružila bolje usluge.
U okviru projekta je i formiranje nacionalne komisije za islamsko bankarstvo koja će nadgledati ovaj sektor i koja će istovremeno biti spona sa potencijalnim stranim investitorima. Tanjug