SOFIJA, Uprkos ekonomskoj krizi koja veoma loše utiče na najsiromašniju članicu Evropske unije Bugarsku, jedan biznis cvjeta – riječ je o uzgoju puževa, koji imaju izuzetnu prođu u Francuskoj i Italiji.
Puževi se sakupljaju tokom jeseni i tražnja za čuvenim “eskargoima”, kako ih zovu u Francuskoj je veoma velika. Balkanske zemlje su tardicionalno pored Francuske, veliki proizvodjači puževa i pačje džigerice koja se koristi za spravljanje paštete.
Između 800 i 900 tona puževa i proizvoda od puževa biće izvezeno ove godine iz Bugarske, što je šest puta više nego prethodne godine. Najveći dio puževa ide u Francusku.
“Tržiste je ogromno”, izjavio je za Rojters Krasimir Kostov (45), čija farma obezbeđuje mlađ za druga uzgajališta.
“Ove godine smo imali nekoliko narudžbina, ali nismo mogli sve da ih ispunimo jer nam inkubatori nisu veliki”, istakao je on.
Kostov će sačuvati oko 60.000 puževa, a svaki od njih će izleći 150 jajašaca. Ostatak, oko 10 tona ili 470.000 puževa će izvesti.
Apetit za puževima je toliki da će u Bugarskoj uskoro biti otvoreno oko 300 novih farmi jer postojećih 50 ne može da zadovolji tražnju. Prema riječima Simone Molove, koja radi kao konsultant, ove godine je traženo preko milijardu komada puževa iz Francuske, Njemačke, Austrije, Holandije, ali i iz Japana i Dubaija.
“Imamo veliki broj klijenata, ali u ovom trenutku ne možemo da odgovorimo na tražnju”, istakla je ona.
Finansijska pomoć iz fondova EU, takođe je od pomoći biznisu sa puževima. Uzgajivači imaju pravo na iznos od 3,2 milijarde evra obećanih Sofiji do 2013. godine za razvojne projekte.
“Tržište puževa je tradicionalno i stabilno i ne treba očekivati nikakve promjene”, izjavio je Pjer Komer, generalni sekretar Francuskog saveza proizvođača hrane.
Prema njegovim riječima, tradicija je jača od ekonomske krize, pa tako svako ko drži do sebe želi da za Božić na trpezi ima puževe. Teglica puževa u sosu teška 400 grama košta 50 evra, dok pojedini delikatesi dostižu cijenu i od 235 evra. Za kilogram živih puževa uzgajivači u Bugarskoj dobijaju između 2,5 i 4,0 evra.
Francuska i Italija, najveći konzumenti puževa, godišnje pojedu između 25.000 i 36.000 tona proizvoda od puževa, ali s obzirom da je uzgoj puževa u tim zemljama sve manji, uglavnom se oslanjaju na uvoz iz istočnoevropskih zemalja.
Poljska i Mađarska su dugo godina bile vodeće zemlje u uzgajanju puževa, ali je od priključenja EU 2004. godine, veliki broj ljudi odlučio da prestane sa teškim radom, zbog čega je došlo do nestašice u Francuskoj.
Bugarska je iskoristila svoju šansu i popunila “rupu” na tržištu, pa čak i oni koji su se u početku smijali, sada govore o tome da imaju namjeru da dogodine krenu u biznis koji obećava.