SOFIJA, Bugarska sa svojim Crnim morem polako, ali sigurno postaje jedno od najpoznatijih evropskih ljetovališta i svake godine privlači sve više turista.
Masovni turizam već decenijama osvaja bugarsku obalu, metar po metar. Svake godine niču novi betonski kompleksi, koje prate suncobrani i ležaljke, a obala sve više podsjeća na neku jeftiniju varijantu Španije i njenih ljetovališta, kao što je Benidorm.
ž”Zlatni pijesak”: Dio Crnog mora sjeverno od Varne jedan je od dva turistički najposjećenija dijela obale. Od predgrađa duž 15 kilometara na obali nikli su turistički centri: Sveti Konstantin i Helena, Kabakum, Čajka i najrazvijeniji Zlatni pjasci, što u prevodu znači “zlatni pijesak”.
Zlatni pjasci su jedna od najljepših plaža u Evropi i najveće ljetovalište na sjeveru Crnog mora, na oko 20 kilometara udaljenosti od Varne, trećeg po veličini grada u Bugarskoj sa skoro pola miliona stanovnika. Zbog dugih pješčanih plaža i niskih cijena, Zlatni pjasci su popularni podjednako i među turistima Evropske unije i među turistima sa Balkana.
Zlatni pjasci su atraktivni i zbog klime, koja je prijatna i blaga zahvaljujući vjetru sa Crnog mora na istoku i neposredne blizine nacionalnog parka i bujne vegetacije na zapadu. S druge strane, more je toplo, sa prosječnih 27˚C tokom ljeta.
Plaža dugačka, more plitko: Morski pejzaž je malo drugačiji. Pješčana plaža Zlatni pjasci duga je četiri kilometra, a more je plitko. Pijesak na Zlatnim pjascima važi za najčistiji na Crnom moru, a cijeli pojas ne obiluje palmama kako smo navikli, nego žbunjem i drvećem. Okružen je istoimenim nacionalnim parkom, čiji veliki dio čini stoljetna šuma, ponajviše hrastovi i drugo listopadno drveće. Školjke i puževi koji se mogu pronaći u plićacima, mješavina su morskih i riječnih.
Plaže su bogate zanimljivim sadržajima, a u gornjem dijelu mjesta izgrađen je akva park – “Aquapolis”, u kome možete provesti veći dio dana.
Noćni život Zlatnih pjasca svodi se na vašarsku atmosferu kioska i radnji poređanih jedni pored drugih kraj mora. Osim zabavnog “Adventure parka”, u stilu Indijane Džonsa, restorana, kazina, tetoviranja, može se naći i nekoliko mjesta gdje možete obući neki od pozorišnih kostima, gdje će vas našminkati, a onda pod reflektorima uslikati za uspomenu.
Mjesta koja treba posjetiti: Tri kilometara sjeverno od Zlatnih pjasca, u brdu, usječeni u 25 metara visoku krečnjačku stijenu, nalaze se ostaci manastira Aladža. Još od 12. vijeka, monasi su na tom mjestu sagradili čitav kompleks u stijeni i oslikali ga freskama. Na ulazu u kompleks je manji muzej posvećen manastiru. Sjeverno od Zlatnih pjasca nalazi se sljedeći, maltene istovjetni rizort – Albena, koji spada u posljednji u nizu mjesta masovnijeg turizma, i najsjevjerniji. Ako imate prilike da ga posjetite, obiđite čuveni kompleks dvorca i botaničkih bašta Balčika, ljetnikovac rumunske princeze Marije. Taj dio Bugarske nekad je pripadao Rumuniji.
U Varnu na izlet: Dva najveća grada na bugarskoj obali Crnog mora su Burgas i turistički mnogo posjećenija Varna, u koju turisti iz Zlatnih pjasca u slučaju lošeg vremena dolaze na dnevni izlet. Smještena je između uvučenog morskog rukavca, koji podsjeća na ušće rijeke, odakle se ka sjeveroistoku čitavom dužinom prostire paralelno sa morem.
Na nekoliko mjesta u gradu naići ćete i na arheološke ostatke iz starorimskog perioda. U centru Varne nalazi se katedrala Uspenja presvete Bogorodice. Sagrađena u maniru ruskih crkava, krajem 19. vijeka, ova impozantna građevina jedna je od najvećih i najljepših novijih crkava Bugarske.
Najljepši dio Varne je veliki gradski park, koji se tik uz more prostire skoro čitavom dužinom grada. U njemu možete provesti veći dio dana, obilazeći akvarijum, vojni muzej, opservatoriju i čuveni delfinarijum, koji je jedan od najboljih u Evropi.
Najsjeverniji dio obale Crnog mora u koji svraćaju turisti jeste Rt Kaliakra. Nezavisne novine