BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin ocijenio je danas da mjera Vlade Srbije da se odobri uvoz 100.000 hiljada tona pšenice ima za cilj stabilizaciju tržišta i smanjivanje cijene hljeba koja ne bi trebalo da bude viša od 50 dinara.
Bugarin je za Tanjug rekao da je, u momentu kada je standard stanovništva izuzetno nizak i kada nema nekih ozbiljnijih tendencija za poboljšanje, važno da se osnovna životna namirnica, bijeli hljeb od brašna tipa 500 od 500 grama zadrži u primjerenim cjenovnim okvirima do 50 dinara.
“Pekari moraju da shvate da se na ovoj osnovnoj životnoj namirnici, a to je takozvani narodni hljeb “sava”, ne može praviti neka ekstra zarada i da će sa cijenom do 50 dinara imati dovoljan nivo zarade”, istako je Bugarin.
On smatra da “profitni nivo” svih pekara treba da budu neki viši proizvodi, sa nekim specijalitetom i da moraju biti umjereni u zahtjevima kada traže povećanje cijene hljeba od 70 do 75 dinara, što je neprimjereno.
“Odluka Vlade Srbije da se uveze 100.000 tona pšenice i da se izveze 33.000 tona brašna, ima za cilj da se stabilizuje tržište, da se obori cijena pšenice, koja u ovom momentu iznosi negdje između 29 i 30 dinara za kilogram i da se održi u nekim realnim okvirima do žetve do koje je ostalo tri do tri i po mjeseca”, naglasio je Bugarin.
On je napomenuo da je u vrijeme žetve 2010. godine prodajna cijena pšenice bila između 12 i 13 dinara, kada je Republička direkcija za robne rezerve otkupila oko 70-80 hiljada tona, po toj cijeni, a da su naše mjesečne potrebe oko 100.000 tona.
“Rast cijene pšenice mjesečno je ‘išao’ 16 do 20 dinara, da bi u zadnjih par mjeseci kulminirao sa cijenom između 25 i 30 dinara po kilogramu.
Ako preračunamo i taj dio na prosječnu fakturisanu ili kupljenu cijenu pšenice, mislim da je potpuno neosnovan zahtjev pekara da se ide sa ovakvom kalkulacijom i zahtjevom sa cijenom hljeba od 70 do 75 dinara”, kazao je Bugarin.
Kad svodite bilanse na kraju godine vi imate prosječnu cijenu pšenice, koja daleko odstupa od sadašnje prodajne cijene, koja je 29 do 30 dinara za kilogram.
Zahtjevi za povećanje cijene hljeba iznad 50 dinara po vekni zbog toga su prilično nerealni, zaključio je predsjednik PKS. Tanjug