BEOGRAD, Najavljeni početak izgradnje magistralnog gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju donjeće Srbiji energetsku stabilnost, izjavio je predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin i dodao da će taj projekat da uposli domaću građevinsku operativu i industriju građevinskog matarijala, angažuje veliki dio srpske privrede i poveća zaposlenost.
Predsjednik Privredne komore Srbije Bugarin, dodao je da će taj projekat da uposli domaću građevinsku operativu i industriju građevinskog matarijala, angažuje veliki dio srpske privrede i poveća zaposlenost.
“To je sa više aspekata izuzetno dobra vijest”, naglasio je Bugarin, komentarišući najavu ruskog “Gasproma” da će krajem decembra početi izgradnja “Južnog toka” kroz Srbiju.
On je rekao da, kao država, Srbije mora da bude veoma spremna da odgovori visokim kriterijumima i zahtjevima za izgradnju takvog jednog magistralnog gasovoda, pri čemu bi prioritet trebalo dati domaćoj građevinskoj operativi gdje god je to moguće, ako firme iz Srbije ispunjavaju uslove i propisane standarde koji se traže.
“Ta 2013. godina, sa početkom izgradnje gasovoda, značiće boljitak u više pravaca i to ne samo za srpski energetski bilans, nego i za sveukupnu srpsku privredu”, ocijenio je Bugarin.
Predsjednik PKS je objasnio da će izgradnja magistralnog gasovoda kroz Srbiju značiti veći nivo potrošnje, uključujući robu široke potrošnje, prehrambene artikle i neke druge proizvode, što će podstaći nivo privredne aktivnosti u zemlji.
Početak radova na našem dijelu trase gasovoda “Južni tok” zakazan je za 11. decembar, a on bi preko teritorije Srbije trebalo da prolazi u dužini od 411 kilometara, sa kapacitetom od 36 do 41 milijarde kubnih metara zemnog gaas godišnje.
Procenjeno je da će izgradnja dijela “Južnog toka” kroz Srbiju koštati oko 1,9 milijardi evra, a ruski “Gasprom” je naveo da bi izgradnja dionice kroz našu zemlju mogla da privuče do 1,5 milijardi evra direktnih investicija.
Za 25 godina eksploatacije, gasovod bi Srbiji mogao da donese četiri milijarde evra prihoda od transporta gasa, što naša zemlja godinama plaća drugim državama. Tanjug