BRISEL, Jaz u nivou životnog strandarda među zemljama EU i njihovih građanima i dalje se produbljuje, a sa primanjem novih članica ovaj problem će biti sve veći – upozoravaju analitičari.
Evropska komisija je izračunala nivo života u zemljama članicama na osnovu standarda kupovne moći po stanovniku. Za prosječnu vrijednost za EU uzet je pokazatelj od 100 jedinica.
Stvari najgore stoje u Bugarskoj i Rumuniji: ne dostižu čak ni 50 jedinica. Pored njih su se “ušančile” Litvanija i Letonija – između 50 i 60 jedinica.
Pokazatelji Poljske, Mađarske i Estonije premašili su granicu od 60. Češka i Slovačka se mogu smatrati skoro ljubimcima sudbine: one imaju po 80 i 74. Do prosječnog nivoa ne dosežu Portugal i Grčka.
A Italija, kao njihov “brat” po dužničkoj krizi, ipak se čvrsto uklopila u 100 jedinica.
Na nivou koji je za ostale nedostižan nalazi se Luksemburg sa čak 283 jedinice. Istina, njegovi građani uglavnom za život zarađuju van granica zemlje. Slijede Holanđani, Skandinavci, Nijemci i Francuzi. Sva, kako je nazivaju,” Evropa sa evropskim korhenom”.
Disbalans EU mogao se zapaziti od samog početka, sa prijemom novajlija iz istočne i centralne Evrope. I danas na vrata EU kucaju Hrvati, Crnogorci, Turci, sa čijim dolaskom će jaz između blagostanja i relativnog evropskog siromaštva samo porasti.
Kakvim posljedicama je bremenita ova tendencija za budućnost EU? Nikolaj Kavašnjikov, šef Odjeljenja za političke integracije EU Instituta Evrope RAN, upozorava da će broj relativno siromašnih zemalja u EU rasti.
“To je veliki problem. Međutim, one se nisu mogle ostaviti napolju. Besmisleno je očekivati da će po nivou života stići zemlje zapadne Evrope, pošto se to najvjerovatnije za našeg života neće desiti” – tvrdi on.
EU je politički, a ne samo ekonomski projekat. Ideja ujedinjenja podrazumijeva da su i relativno siromašne zemlje evropske. Bezuslovno, nagli porast jaza između bogatih i siromašnih zemalja bitno je otežao rad u EU. I u smislu preraspodjele sredstava od bogatih siromašnima i u smislu donošenja odluka.
Za sada, zvanična statistika sasvim tačno odražava osjećanja građana – 79 odsto Nijemaca je u nedavnoj anketi izjavilo da vidi sve dublji jaz između siromašnih i bogatih – navodi “Glas Rusije”.