VAŠINGTON, Finansijska tržišta se pribojavaju problema Grčke u vezi sa otplatom duga te zemlje, a slični problemi SAD, koje ekonomisti sada već počinju da uzimaju u obzir, mogli bi, naime, da prouzrokuju značajno veće turbulencije, objavili su američki mediji.
Dug SAD, naime, kako upozoravaju stručnjaci, ugrožava sve ono za šta se zalaže federalna vlada i to i u slučaju neostvarivanja najoptimističnijeg scenarija, prema kome je potpuno oživljavanje privrede i povratak zaposlenosti na predkriznom nivou.
Vlada je već, naime, obećala toliko stvari koje će dovesti do proširenja mnogih mandatorskih programa, pri čemu bi ispunjavanje tih obećanja, bez širokih promjena, u poreskom sistemu i oblasti izdataka, dovelo do neodrživih deficita, objavila je agencija AP.
Doprinosi za socijalno i zdravstveno osiguranje i druga slična davanja, kojima bi trebalo pridodati i kamate od dugova, prema aktuelnim podacima, već su premašili 12,3 biliona dolara (9,06 biliona evra).
Sve to će 2020. godine progutati čak 80 procenata ukupnih federalnih prihoda SAD, prognoziraju vladini ekonomisti.
Oni upozoravaju da na taj način neće ostati novca, praktično, ni za šta drugo i postavljaju pitanje kako će se finansirati ostatak, na primer, armija i američka unutrašnja bezbjednost.
Pri tome, dodaju oni, treba shvatiti da Bela kuća, ni Kongres u tim oblastima ne štede, bez obzira na to ko je na vlasti.
Agencija za rejting “Mudis” (Moody's) je početkom ovog mjeseca, takođe, upozorila Vašington, da njegovi budžetski planovi za najbližu deceniju ugrožavaju rejting te zemlje, koji je sada na nivou Aaa.
Ukoliko se privreda SAD ne oporavi brže od prognoza, ili ukoliko američka vlada ne realizuje mjere za smanjivanje budžetskog deficita, ispunjavanje budžetske prognoze, koju je 1. februara predložio predsjednik Barak Obama, u isto vrijeme će početi da ugrožava rejting obaveza američke vlade, upozorio je “Mudis”.
“Zamrzavanje dijela fakultativnih izdataka tokom trogodišnjeg perioda, koji će početi u budućoj fiskalnoj godini, je iz perspektive rejtinga, pozitivna vijest”.
Međutim, prognozirani budžetski deficiti ne stabilizuju nivo zaduženosti u odnosu na bruto domaći proizvod (BDP), a izdaci za otplatu kredita po osnovu dugova, trajno će se povećavati”, istakao je analitičar agencije “Mudis” Stiven Hes.
Prema njegovom mišljenju državama će u budućnosti značajno poskupiti upravljanje dugovima, pošto će kamatne stope biti povećane sa sadašnjih neuobičajeno niskih nivoa, a porašće i njihov obim.
Prema obnarodovanoj fiskalnoj projekciji do 2020. godine biće udvostručen udio rata kredita u odnosu na prihode i to na 17,8 sa 8,7 odsto u tekućoj fiskalnoj godini.
Dalji pokazatelji, koje koristi “Mudis” pri procjeni kreditnog boniteta američke vlade, ukazuju da će se udio federalnog duga u odnosu na federalne prihode, umjereno poboljšati sa 429 procenata u ovoj godini na 394 odsto u 2020. To je, međutim, prema agenciji “Mudis”, i nadalje visok nivo, a poboljšanje nije dovoljno, prenjeli su američki mediji.