BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je da je budžetski okvir za narednu godinu 1,945 milijardi KM, što je za 7,5 odsto više u odnosu na ovu godinu.
Džombić je rekao da su u budžetskom okviru izvori finansiranja 363 miliona KM, od čega je novo zaduženje 90 miliona KM.
On je dodao da je predviđeno 211 miliona KM kredita Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i Evropske komisije, od čega je rata otplate MMF-u 120 miliona, 80 miliona otpada na refundacije krajnjih korisnika međunarodnih kreditnih linija, a 66 miliona su trezorski zapisi koji su podignuti prethodne godine.
Prema njegovim riječima, rast indirektnih poreza je neznatan, dok je predviđen pad poreza na dobit, jer su zakonom oslobođena preduzeća koja investiraju u proizvodnu opremu uz malo povećanje poreza na dohodak.
“Prvi put stavljamo prihod prodaje vojne opreme, jer postoje viškovi vojnog naoružanja koji pripadaju entitetima, odnosno 80 odsto sredstava od njihove prodaje”, rekao je Džombić.
On je podsjetio da do sada nije bilo aktivnosti po tom pitanju i da su entitetske vlade usvojile identične zaključke da se prodaja viškova naoružanja radi u entitetima, u čemu se nalazi potencijal od nekoliko stotina miliona KM za Srpsku.
Prema riječima Džombića, ova mjera se ne može provesti brzo, jer se promjena relevantnog sporazuma mora usaglašavati u 2013. godini. Osim toga postoji i ostala oprema koja je već u vlasništvu entiteta od čije je prodaje predviđen prihod od 50 miliona KM.
“Riječ je o staroj opremi koja će biti prodata kao sekundarna sirovina”, rekao je Džombić.
Premijer Srpske je ocijenio da je u rashodovnoj strani primijenjen radikalan pristup, pri čemu su ukupne uštede 114 miliona KM, koje su vršene po svim budžetskim korisnicima, počevši od kabineta predsjednika Vlade, predsjednika Republike, Narodne skupštine, Vijeća naroda i smanjivane su po nekoliko miliona KM po korisniku.
“Na svim pozicijama značajno smo umanjili materijalne troškove, dok bi uštede bez jednokratnih troškova za popis stanovništva od 13 miliona KM i iz ranijeg perioda od šest miliona bile značajne”, naveo je Džombić.
Grantovi Vlade su, kako je rekao, smanjeni za 15 miliona KM, kao i izdaci za pribavljanje zgrada u iznosu od 10 miliona, a u politici plata predviđeno je dodatno smanjenje u javnoj upravi u iznosu od 10 odsto u odnosu na sadašnji nivo.
“Od 114 miliona ušteda 56 miliona je na platama. Mi znamo šta znači smanjenje od 10 odsto, ali moramo voditi računa o zaposlenima u javnom sektoru i penzionerima i izbjeglicama i porodicama poginulih boraca koje još nisu riješile stambeno pitanje i nezaposlenima”, precizirao je Džombić.
On je rekao da je u skladu sa Akcionim planom Strategije zapošljavanja izdvojeno 10 miliona KM, za socijalno zbrinjavanje dodatnih tri miliona, stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca dodatnih pet miliona, dok su za poljoprivredu predviđeni podsticaji od 60 miliona KM i 28 miliona KM za izmirenje obaveza iz prethodnog perioda.
“Zbog pritisaka koje su poljoprivrednici imali u ovoj godini izdvojili smo dodatna sredstva kako bismo spasili poljoprivredu da bi se pokrenula proizvodnja u sljedećoj godini, za šta mislimo da je jedna od ključnih mjera”, kaže Džombić.
On je dodao da su zadržane subvencije za izvoz od 20 miliona, 156 miliona granta Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja i 18 miliona KM za socijalnu zaštitu za najugroženije kategorije stanovništva.
“Za Fond zdravstvenog osiguranja izdvojili smo dodatnih 21 milion KM tako da grant iznosi 61 milion, dok će se preraspodjelom između Fonda PIO i Fonda zdravstvenog osiguranja u okviru koje će se stope povećati sa 18 na 18,5 odsto za Fond PIO, a za toliko smanjiti Fondu zdravstva i smanjiti zdravstveno osiguranje penzionera sa dva na jedan odsto”, rekao je Džombić.
On je precizirao da će se preraspodjela uraditi izbalansirano kako ni Fond zdravstvenog osiguranja ne bi izgubio prihode.
Premijer je rekao i da je za popis stanovništva kao novu poziciju predviđeno 13 miliona KM, dok će naredne godine nakon izmirenja jednokratnih troškova na okvir od 1,945 milijardi KM doći 50 do 60 miliona KM za potpuno stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida.
Džombić je rekao da se budžetom predviđa i smanjenje broja agencija, čime je napravljena ušteda od oko dva miliona KM, s obzirom da je u Ekonomskoj politici predviđeno ukidanje šest agencija, dva zavoda i jednog sekretarijata, jednog tima i jednog servisa.
“U sastav resornih ministarstava će ući Republički sekretarijat za vjere, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća, Agencija za uzgoj i selekciju stočarstva, Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi i Agencija za šume, dvije agencije za vode oblasnog riječnog sliva Save i Trebišnjice će se objediniti, a Operativni tim za traženje nestalih lica se pripaja Republičkom centru za istraživanje ratnih zločina”, rekao je Džombić.
On je dodao da se “Aerodrom Trebinje” pripaja “Aerodromima RS”, dok će nakon realizacije ove investicije vidjeti da li će postati posebno preduzeće ili će ostati u sastavu “Aerodroma RS”, dok će se ugasiti i preduzeće “Skaj Srpska”.
“Ugostiteljski servis iz Ministarstva trgovine i turizma izdvojićemo u državno preduzeće koje će pružati ugostiteljske usluge i drugim subjektima eksterno na tržištu”, pojasnio je Džombić.
Premijer je naveo da svi zaposleni u ovim tijelima neće ostati bez posla, jer će jedan broj preći u ministarstva, a jedan dio će ostati.
“Mi smo kao vlada odlučni da usvojimo ovaj dokument i omogućimo ekonomsku i fiskalnu stabilnost u narednoj godini. Moramo biti svjesni trenutka da izvršimo pravičniju socijalnu preraspodjelu kako bi zaštitili najugroženije kategorije”, rekao je premijer.
On je najavio da će javna rasprava o Ekonomskoj politici i budžetu biti teška, ali da su predloženi dokumenti realni. Srna