BANJALUKA, Kancelarija za reviziju institucija FBiH dala je negativno mišljenje izvještaju o izvršenju budžeta Federacije za 2011. godinu zbog uočenih brojnih propusta u vezi sa prikazivanjem finansijskog stanja i nepoštovanja zakonskih odredaba.
Revizori su ocijenili da konsolidovani izvještaji budžeta FBiH ne prikazuju istinito i objektivno stanje imovine i obaveza, rezultate poslovanja i izvršenje budžeta.
U revizorskom izvještaju je navedeno da izvještaj o izvršenju budžeta ne sadrži informacije o početnom i završnom stanju imovine, nema ni objašnjenja u slučajevima u kojima su primijećena veća odstupanja, niti podataka o svim promjenama na osnovu zaduživanja i upravljanja dugom.
– Ovakvim načinom izvještavanja korisnici finansijskih izvještaja ne dobijaju jasnu sliku izvršenja budžeta FBiH, niti se daje dovoljno osnova nadležnima za praćenje namjenskog trošenja sredstava – navedeno je u izvještaju.
Budžet FBiH u prošloj godini iznosio je 1,73 milijarde maraka. Ostvareni prihodi i primici iznosili su 1,48 milijardi, a rashodi i izdaci 1,64 milijarde KM.
– Iskazan je deficit za 2011. godinu u iznosu od 161,64 miliona maraka, a nije prezentovana dokumentacija da su preduzete aktivnosti za pokriće ovog deficita u budžetu za 2012. godinu – naveli su revizori.
U izvještaju je navedeno da je za bruto plate i naknade troškova zaposlenih potrošeno 216,4 miliona, što je za 17,1 milion više nego 2010. godine. Zaposlenima su isplaćivane naknade za produženi rad iako se iz dokumentacije nije mogla potvrditi osnovanost iskazanih troškova, a za jubilarne nagrade dato je 163.000 KM iako to pravo nije propisano.
U okviru rashoda i izdataka nisu iskazane obaveze u iznosu od 203,64 miliona maraka, koje su evidentirane na poziciji ostali razgraničeni rashodi. Revizori su upozorili da obaveze prema Federalnom zavodu penzijsko-invalidske zaštite na ime već isplaćenih penzija u iznosu od 188,4 miliona i obaveze prema licima sa invaliditetom za izdata rješenja o uvođenju u pravo u iznosu od 15,2 miliona KM nisu evidentirane na propisanim pozicijama rashoda, već na poziciji ostalih razgraničenih rashoda, što je imalo uticaja na izvještaje budžeta.
Naglašeno je da nadležni nisu dosljedno primjenjivali odredbe zakona u dijelu sačinjavanja i odobravanja tromjesečnih i mjesečnih planova budžetskim korisnicima, što je imalo za posljedicu nelikvidnost budžeta FBiH na kraju 2011. godine.
– Za izmirenje dospjelih obaveza bilo je potrebno 112,35 miliona, a stanje novčanih sredstava na transakcijskim računima Jedinstvenog računa trezora FBiH iznosilo je samo 3,12 miliona KM – utvrdili su revizori.
Utvrđeno je da nije dosljedno postupano ni po plaćanju obaveza prema utvrđenim prioritetima, tako da su neizmirene obaveze iz 2011. godine iznosile 56,35 miliona maraka, a nisu sačinjavani ni adekvatni izvještaji o utrošku tekućih transfera.
Revizijom je otkriveno da u glavnoj knjizi trezora Ministarstvo finansija nije iskazalo obaveze u iznosu od 39,8 miliona KM, koje se odnose na potraživanja pravnih i fizičkih lica po osnovu povrata poreza na dobit na osnovu pravosnažnih i izvršnih rješenja Poreske uprave FBiH, pravosnažnih i izvršnih presuda, nerealizovanih odluka Ustavnog suda BiH i brojnih drugih.
U izvještaju se ističe da su s ciljem regulisanja načina realizacije sredstava odobrenih za putne troškove, korišćenje službenih automobila i slične aktivnosti, donošene uredbe i odluke, ali da one nisu dosljedno primjenjivane.
– Zbog svega navedenog i datih nalaza u vezi sa neiskazivanjem svih javnih prihoda i rashoda u glavnoj knjizi trezora ne može se potvrditi da godišnji izvještaj o izvršenju budžeta FBiH predstavlja realan i tačan prikaz finansijskih rezultata – naveli su revizori.
Od 25 budžetskih korisnika u FBiH, koji su bili predmet revizije, nijedan nije dobio pozitivnu ocjenu revizora. Čak 22 su zaradila mišljenje sa rezervom, a tri negativno mišljenje. Generalni revizor Kancelarije za reviziju FBiH Ibrahim Okanović upozorio je da zbog takvog odnosa prema javnom novcu budžetu FBiH i kantona prijeti stečaj.
Javne nabavke
Revizori su uočili brojne propuste u primjeni Zakona o javnim nabavkama BiH kod nekoliko federalnih ministarstava, Parlamenta i kabineta predsjednika i potpredsjednika FBiH.
– Nabavke su, između ostalog, vršene bez zaključenih ugovora o nabavci, odnosno bez sprovođenja postupka u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama – naveli su revizori. Glas Srpske