BEOGRAD, U prvih 11 mjeseci 2010. budžetski deficit Srbije bio je 95,8 milijardi dinara, dok je rebalansom predviđeno da ukupan deficit bude 120 milijardi dinara.
Prihodi budžeta su u novembru 2010. godine iznosili 64 milijarde dinara, što je za 8,6 milijardi dinara više nego u oktobru.
To povećanje je u najvećoj mjeri rezultat povećanja prihoda od akciza, zahvaljujući dijelu otplate prenijete iz oktobra,navedeno je u novom broju “Makroekonomskih analiza i trendova” (MAT), koje izdaju Ekonomski institut i Privredna komora Srbije.
Prihodi od poreza na dodatu vrijednost, kao najveća stavka prihodne strane budžeta, u novembru su bili na nivou iz oktobra, ali je pritom došlo do pada prihoda od PDV-a na domaćem tržištu, dok su prihodi od PDV-a iz uvoza porasli.
U odnosu na novembar prethodne godine prihodi su uvećani za 7,6 milijardi dinara, odnosno za 3,5 odsto realno. Najveće apsolutno povećanje bilježe prihodi od PDV-a.
Od početka 2010. godine budžet je prihodovao ukupno 588 milijardi dinara, što je za 31 milijardu dinara više nego u istom periodu prethodne godine i predstavlja realnu stagnaciju.
Izdaci budžeta su u novembru iznosili 61,3 milijarde dinara, što je za 6,2 milijarde dinara niže nego u oktobru, kada je isplaćena jednokratna pomoć penzionerima. Ukupni izdaci budžeta su realno niži za 4,8 odsto u odnosu na novembar prethodne godine.
Prihodi od subvencija pokazuju najveće apsolutno povećanje, i to u iznosu od 1,3 milijarde dinara, dok sve ostale stavke rashodne strane pokazuju promjenu u odnosu na novembar prethodne godine koja je manja od jedne milijarde dinara.
Ova nominalna stagnacija je u najvećoj mjeri rezultat zamrzavanja plata u javnom sektoru i penzija koje je na snazi do decembra 2010. te će u januarskom izvršenju budžeta doći do značajnijeg apsolutnog porasta izdataka iz budžeta, posebno izdataka za zaposlene i transfere organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, naveli su analitičari MAT-a.
U prvih 11 mjeseci lani, ukupni rashodi budžeta iznose 683,8 milijardi dinara, što je za 46,9 milijardi dinara više nego u istom periodu prethodne godine, pri čemu najveće apsolutno povećanje pokazuju izdaci za socijalnu zaštitu iz budžeta. Tanjug