SARAJEVO, Ministarstvo finansija Republike Srpske (RS) ne može se složiti sa zahtjevom zajedničkih institucija za dodatnih 200 miliona KM od indirektnih poreza sa indirektnih računa za ovu godinu, izjavio je danas ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
On je pojasnio da bi to podrazumijevalo da budžeti, odnosno prihodi od indirektnih poreza u RS i Federaciji BiH, procentualno budu smanjeni.
Prema njegovim riječima, očekivani deficit može iznositi dva do tri odsto u odnosu na budžete, što će zavisiti od raspoređivanja prihoda.
“Ukoliko se desi da budžet zajedničkih institucija raste kako je predviđeno, deficiti za entitete bi bili znatno veći”, rekao je Džombić novinarima u Sarajevu, gdje je trebalo da učestvuje na sjednici Fiskalnog savjeta BiH, koja nije održana zbog nedostatka kvoruma.
Džombić je rekao da je ove godine za budžete zajedničkih institucija dodjeljeno 726 miliona KM od indirektnih poreza, od čega, po zaključku sa zajedničkog sastanka sa MMF-om, treba umanjiti 40 miliona KM. “Mislim da je naša projekcija od 700 do 706 miliona, koliko smo davali za zajedničke institucije, realna”, rekao je Džombić.
On je istakao da problem budžeta zajedničkih institucija predstavlja njegova višegodišnja kontinuirana predimenzioniranost, dodajući da je svake godine ostajalo oko 100 miliona KM, na šta je Vlada RS stalno ukazivala.
“Znali smo da će doći godina kada će ta sredstva biti potrošena i kada više nećemo moći da prenesemo prihode iz prethodne godine. To se desilo ove godine, kada predstavnici zajedničkih institucija traže da zahvate više iz indirektnih poreza, što je za nas neprihvatljivo”, istakao je Džombić.
On je naveo da će naredna sjednica biti održana krajem avgusta kada predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda budu boravili u BiH i da postoji mogućnost da do tada budu usaglašene još neke sporne stvari.
Pomoćnik ministra finansija FBiH Emir Silajdžić rekao je da projekcija deficita u BiH za 2011. godinu treba da bude na nivou između četiri do 4,5 odsto bruto društvenog proizvoda, odnosno oko 700 miliona KM.
On je precizirao da bi u FBiH, u kojoj bruto društveno proizvod iznosi oko 16 milijardi KM, deficit trebao iznositi između 400 i 430 miliona KM.
“Naredna godina se može finansirati samo iz sredstava od privatizacije i sukcesije. Očekujemo da se u FBiH pokrene velika privatizacija, odnosno da konačno profunkcioniše njen sistem. Mislimo da nismo iskoristili sve potencijale koje imamo”, rekao je Silajdžić. Srna