BEOGRAD, Vojvodina je u prvih pet mjeseci ove godine ostvarila budžetski suficit od 2,7 milijardi dinara, saopštilo je danas Ministarstvo finansija i privrede Srbije povodom izjave predsjednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića da će izmjenama poreskih zakona Vojvodina ostati bez 3,5 milijardi dinara.
Današnja Pajtićeva izjava da će se u budžet Vojvodine sliti 3,5 milijardi dinara manje u odnosu na planirano u cjelosti je netačna i zlonamjerna, istakli su u Ministarstvu.
“Istina je sasvim drugačija. U prvih pet mjeseci ove godine Vojvodina je imala višak u budžetu od 2,7 milijardi dinara”, navedeno je u saopštenju.
Kako je precizirano, prihodi Vojvodine su bili 22,9 milijardi, a rashodi 20,2 milijarde, pa je tako ostvaren budžetski suficit od 2,7 milijardi dinara.
U Ministarstvu su naglasili i da na računu Trezora Vojvodine, na današnji dan, ima osam milijardi dinara viška raspoloživih sredstava.
“Molimo gospodina Pajtića da nam objasni zašto obmanjuje javnost pokušavajući da finansijsku situaciju u Vojvodini predstavi težom nego u republici, kada je realnost upravo suprotna”, poručili su iz Ministarstva finansija.
Izmjenama poreskih zakona u budžet Vojvodine će se sliti 3,5 milijardi dinara manje u odnosu na planirano, dok su sredstva za investicije pet-šest puta manja u odnosu na ustavne garancije, izjavio je ranije danas predsjednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić.
On je prilikom posjete Subotici ocijenio da je budžetska situacija u Vojvodini “sve teža i teža”, odnosno “daleko od onoga što su minimalne ustavne garancije za pokrajinski budžet”.
“Pokrajinski budžet je još uvijek zavisan od republičkog i veoma je loše što će na osnovu intervencija koje je činila republika u porezu na zarade, i na osnovu manjeg priliva, u pokrajinskom budžetu biti 3,5 milijardi dinara manje u odnosu na planirano”, rekao je Pajtić novinarima.
On je precizirao da će na osnovu toga u pokrajinskom budžetu biti daleko manje sredstava namijenjenih za investicije.
“Kada se oduzmu transferna sredstva i kada se izuzmu namjenska sredstva, u Vojvodini po glavi stanovnika ostaje manje od 100 dinara mjesečno za investicije i razvoj, što je neprihvatljivo i daleko manje, čak do 5-6 putanja manje u odnosu na ustavne garancije”, rekao je Pajtić. Tanjug