BANJALUKA, Tužilaštvo BiH je tokom prošle godine potrošilo više od 8,52 miliona maraka, od čega se na plate i naknade 185 zaposlenih odnosi oko 6,74 miliona maraka, navedeno je u informaciji o radu Tužilaštva BiH za 2011.
godinu.
Troškovi
Informacija pokazuje da je Tužilaštvo cjelokupan budžet potrošilo na tekuće izdatke, a prestrukturisanje sredstava vršeno je u dva navrata.
Za naknade troškova zaposlenih izdvojeno je 476.130 maraka, a za putne troškove 194.600 KM. Osim za plate i naknade zaposlenih, ova institucija je najviše novca potrošila za ugovorene i druge usluge – oko 801.000 maraka.
Izdaci za telefonske i poštanske usluge iznosili su oko 96.000 maraka. Tužilaštvo BiH je za tekuće održavanje potrošilo oko 63.000, struju i komunalne usluge oko 56.000 maraka, nabavku materijala više od 50.000, te 35.130 maraka za usluge prevoza i goriva.
Prvim prestrukturisanjem sredstava putni troškovi su povećani za 80.000, poštanske i telefonske usluge za 30.200, a ugovorene usluge za 15.000 maraka. Drugim prestrukturisanjem ugovorene usluge ponovo su povećane za 68.500 maraka, naknade troškova zaposlenih za 5.000 i usluge prevoza i goriva za 2.300 KM.
U informaciji je navedeno da poseban problem i prepreku u radu Tužilaštva predstavlja nedostatak kancelarijskog prostora, za koji navode da se direktno odražava na produktivnost osoblja.
– Prepreka u radu je i neadekvatnost postojećih kancelarijskih prostorija i nedovoljan i neadekvatan prostor za čuvanje aktivnih i arhiviranje završenih spisa – navedeno je u informaciji.
Iako se žale na nedostatak radnog prostora, Tužilaštvo BiH nijednu marku nije izdvojilo za kapitalne izdatke.
Predmeti i tužioci
U informaciji o radu Tužilaštva BiH u prošloj godini navodi se da su podigli 31 optužnicu u predmetima ratnih zločina iako su primili 381 prijavu protiv 3.112 osoba. Optužnica je podignuta protiv 46 osoba, dok ni u jednom predmetu nije podignuta optužnica sa krivičnim nalogom.
Navedeno je i da je tokom 2011. godine u Odjeljenju za ratne zločine u prosjeku bilo angažovano sedam stranaca kojima je pomagalo 12 domaćih radnika, odnosno prevodilaca, pravnih saradnika i pripravnika. Pored stranaca, u tom odjeljenju je radilo i 14 domaćih tužilaca sa istim brojem pratećeg osoblja.
– Svi oni su radili na aktivnostima s ciljem izvršenja strateških mjera u Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina – navedeno je u informaciji.
U Tužilaštvu BiH su se požalili da im problem predstavlja teško dolaženje do izjava svjedoka, jer ne borave u BiH ili su lošeg zdravstvenog stanja i starijeg doba. Istovremeno se navodi da se novac troši na putovanja kako bi saslušali svjedoke, ali u informaciji nije objavljen nijedan konkretan primjer.
Tužilaštvo se pohvalilo i da su tužioci Posebnog odjeljenja za ratne zločine tokom prošle godine izvršili pregled više arhiva na raznim lokacijama u BiH. Dodali su da značajnu pomoć ovom odjeljenju pruža pet analitičara koji se bave analizom i istraživanjima koja podrazumijevaju pronalaženje dokaza iz medija, arhiva, biblioteka i drugih izvora.
U informaciji je navedeno da je Tužilaštvo od 954 primljena predmeta, koji se odnose na ekshumacije i reekshumacije, završilo svega 174 slučaja, iako su im sredstva za te aktivnosti odobravana odlukama Savjeta ministara BiH.
Tužilaštvo BiH je tokom prošle godine primilo i 542 prijave iz oblasti privrednog kriminaliteta protiv 1.558 osoba. Za privredni kriminal podignuto je 120 optužnica protiv 197 osoba, dok je svega 15 optužnica sa krivičnim nalogom.
Rukovodstvo
U informaciji je navedeno da su tužilačke funkcije obavljala 34 tužioca sa državljanstvom BiH, te da lani nije bilo izmjena na pozicijama rukovodilaca posebnih tužilačkih odjeljenja.
Navedeno je i da je Tužilaštvo BiH u 2011. godinu ušlo pod rukovodstvom Milorada Barašina, kojeg je “zbog spriječenosti da obavlja ovaj posao”, zamijenila v.d. glavnog tužioca Jadranka Lokmić-Misirača. Glas Srpske