BANJALUKA, Rezultati stečajnih postupaka u Republici Srpskoj /RS/ imaju značajne posljedice na republički budžet i finansijsku poziciju fondova, koji su po okončanim stečajnim postupcima ostali uskraćeni za oko 128 miliona KM nenaplaćenih priznatih potraživanja, navodi Glavna služba za reviziju javnog sektora.
U izvještaju revizije o učincima stečajnih postupaka navodi se da struktura rezultata stečajnih postupaka u Srpskoj i procenat naplate potraživanja pokazuju da stečajni postupci nisu ispunili definisane ciljeve.
Više od polovine stečajnih postupaka se zaključi zbog nedostataka ili nedovoljnosti stečajne mase, dok povjerioci u stečajnim postupcima nisu naplatili više od četiri petine svojih potraživanja.
Na potraživanja povjerilaca iz javnog sektora odnosi se oko dvije trećine ukupnih potraživanja, dok su trećina od ukupnih prijavljenih, potraživanja drugih povjerilaca.
Ukupna prijavljena potraživanja tri najveća povjerioca iz javnog sektora po okončanim stečajnim postupcima iznosila su oko 200 miliona maraka, priznata potraživanja su oko 150 miliona, a naplaćena oko 20 miliona maraka.
U strukturi vrijednosti prijavljenih potraživanja za javni sektor najviše učestvuje Poreska uprava RS, jer je prijavila oko 70 odsto od ukupnog prijavljenog potraživanja ova tri povjerioca javnog sektora.
Uz konstataciju da efekti okončanih stečajnih postupaka nisu u funkciji zadatih ciljeva, namjera i opredjeljenja zakonodavca i strateških dokumenata Vlade RS, revizija navodi da se svaki četvrti stečajni postupak zaključi prodajom imovine stečajnog dužnika i diobom novčanih sredstava povjeriocima.
Tek svaki pedeseti stečajni postupak okonča se reorganizacijom stečajnog dužnika, navodi se u izvještaju u kojem je obuhvaćen period od 2008. do polovine prošle godine.
Da bi umanjila negativne posljedice stečajnih postupaka, odnosno spriječila prodaju imovine velikih preduzeća u bescijenje i oživjela njihove kapacitete, Vlada RS je kupila 22 preduzeća u stečaju, za šta je iz Budžeta RS izdvojeno oko 65.000.000 KM.
Revizija navodi i da je, s ciljem umanjenja negativnih posljedica stečajnih postupaka, Vlada RS izdvajala sredstva u okviru Programa za socijalno zbrinjavanje radnika koji su u procesu privatizacije, stečaja i likvidacije ostali bez zaposlenja i kupovala preduzeća u stečaju, te da je u posmatranom periodu za te svrhe izdvojeno više od 120 miliona maraka. Srna