SARAJEVO, Budžet Federacije BiH /FBiH/, federalna Direkcija za izgradnju, upravljanje i održavanje autoputeva i federalno Ministarstvo rada i socijalne politike dobili su nepovoljno mišljenje Kancelarije za reviziju institucija u FBiH o izvršenju budžeta FBiH i njenih korisnika za 2008. godinu.
Generalni revizor Kancelarije za reviziju institucija u FBiH Ibrahim Okanović rekao je da je u 2008. godini na tekuće kapitalne transfere utrošeno 392 miliona KM, što je 23,5 odsto od ukupnog budžeta, te da je veliki dio tih sredstava utrošen nenamjenski, ne želeći precizirati koje institucije su to radile.
“Kapitalni transferi su bespovratna sredstva za razvoj, a najveći dio njih trebalo bi da poveća zapošljavanje, što nije slučaj”, naglasio je Okanović na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu i dodao da je to najveća stavka u ukupnom rashodu budžeta koji je u 2008. godini iznosio 1,676 milijardi KM.
On je istakao da je za naknade boraca utrošeno 390 miliona KM, ili 23,3 odsto od ukupnog budžeta, na socijalni sektor 284 miliona KM ili 17 odsto, plate administracije 242 miliona KM ili 14,4 odsto, spoljni dug i kamate 208 miliona ili 12,5 odsto, na nabavku stalnih sredstava i rekonstrukciju utrošeno je 87 miliona KM ili 5,2 odsto, a na izdatke za materijale i uslugu 73 miliona KM ili 4,35 odsto.
Govoreći o platama boraca, Okanović je naglasio da bi se ti troškovi mogli smanjiti ne smanjivanjem samih naknada, već revizijom njihovih rješenja koja bi vršila određena federalna institucija, te da će se novim zakonom o socijalnim kategorijama u 2009. godini na ovu stavku u rashodu napraviti ušteda od 70 odsto.
“Moja preporuka je da što se tiče uštede na plate administracije u FBiH, trebalo bi otpustiti ona lica koja su primljena na posao bez konkursa. Ako bi se to uradilo, u budžetu bismo imali uštedu od oko 400 miliona KM, tako da ne bismo uopšte imali stavku vanjskog duga”, rekao je Okanović.
Prema njegovim riječima, nadzor nad sredstvim koja dijele federalna ministarstva je slab, a dijeljena su nezakonito, nenamjenski i bez kriterijuma, čak i bez potrebne dokumentacije.
“Ta ista ministarstva vrše nadzor nad utrošenim sredstvima, imenuje komisije koje predlažu i kriterijume za njihovu dodjelu. Predložiću parlamentu FBiH da ubuduće sredstva dijeli određena institucija”, rekao je Okanović i dodao da su pojedine institucije za isplatu naknada koristile sredstva iz tekućih rezervi budžeta, koje bi se po zakonu trebalo koristiti isključivo za hitne intervencije.
Prema njegovim riječima federalno Ministarstvo pravde potrošilo je prošle godine oko 800 000 KM za finansiranje kulturnih društava “Preporod”, “Napredak”, “Prosvjeta” i “Benevolencija”.
Direktor Sektora za finansijsku reviziju institucija u FBiH Munib Ovčina rekao je da je u prošloj godini na putne troškove utrošeno oko 5,5 miliona KM, što je za 25,5 odsto više nego u 2007. godini, naknade za komisije oko dva miliona KM ili 42 odsto više , naknade za smještaj oko 1,2 miliona KM ili 25 odsto više.