BRISEL, U sijenci političkih rasprava vezanih za juče završeni samit evropskih lidera, u Briselu se vodila žestoka rasprava o budžetu EU za narednih sedam godina.
Dogovor između tri ključne evropske institucije – Savjeta, Komisije i Parlamenta – postignut je bukvalno u posljednji čas, par sati prije početka sjednice Savjeta EU koja je počela u četvrtak.
Time je, kako su javile svjetske agencije, izbjegnut skandal koji bi izbio da je samit mahom posvećen zapošljavanju mladih održan bez budžeta iz kojih bi se ovi programi finansirali.
Budžet za period 2014-2020. težak je oko 960 milijardi evra, a glavni spor je nastao kada je Parlament prošlog mjeseca zatražio da se u tu sumu upumpa dodatnih 11,2 milijardi, što je naišlo na ogorčen otpor zemalja članica, a naročito Njemačke, Francuske i Velike Britanije.
Parlament je onda zaprijetio da će, ukoliko ova sredstva ne budu odobrena, zamrznuti budžet, što na osnovu Lisabonskog sporazuma ima pravo da uradi.
Na kraju je, poslije teških i mučnih pregovora, postignut dogovor da se ova suma isplati u dvije rate – 7,3 milijarde odmah, a preostalih 3,9 milijardi evra sljedeće godine.
Pored toga, parlament je tražio da se neutrošena sredstva iz prethodnog sedmogodišnjeg perioda, u iznosu od oko 50 milijardi evra, ne vraćaju zemljama članicama, već da se upotrebe za razvojne i socijalne programe, što je takođe na kraju prihvaćeno.
Predsjednik Evropskog parlamenta, Martin Šulc, izjavio je u četvrtak novinarima da je postignuto rješenje prihvatljivo, ali je dodao da će, ipak, morati da se pomuči da poslanike EP ubjedi da glasaju za prijedlog budžeta na plenarnoj sjednici sljedeće nedjelje.
Da bi budžet bio usvojen, neophodno je da ga jednoglasno podrže sve zemlje članice i apsolutna većina poslanika u parlamentu.
Bez odluke o budžetu, EU bi narednih godina morala da operiše na osnovu budžeta za 2013, koji je ove godine iznosio 150,9 milijardi evra, sa znatno manje fleksibilnosti u raspodjeli sredstava.
Dogovor koji je u četvrtak postignut u posljednji čas spasao je obraz EU i omogućio predsjedniku Komisije Žose Manuel Barozu da na kraju samita objavi da će za borbu protiv nezaposlenosti mladih, čija stopa u mnogim evropskim zemljama dostiže alarmantne razmjere i prijeti da izazove socijalne nemire, po hitnom postupku biti izdvojeno 60 milijardi evra. Tanjug