BUDVA, Prijedlogom Detaljnog urbanističkog plana u priobalnom pojasu Budvanskog zaliva predviđena je izgradnja više od 20 zgrada, a Budva će po grubim proračunima dobiti još 800.000 kvadratnih metara stambenog prostora, namjenjenog tržištu.
Računajući prosječnu cijenu po kvadratnom metru prostora, koja se u Budvi kreće od 3.000 do 5.000 evra, očekivani promet mjeri se milijardama evra.
Direktor Budvanske agencije za planiranje Aleksandar Tirčić ocjenio je da će ideja o izgradnju luksuznih stanova od dve stotine i više kvadratnih metara, kao i da Budva postane “grad kula”, dovesti do bogaćenja, a ne siromašenja grada.
On je naveo da visoke zgrade neće biti samo obilježje Budve, već su to i Dubaija, Marbelje, Monte Karla…
Tirčić je kazao da neće biti građeni samo stambeni objekti i dodaje da će biti i novih hotela, a da interesovanje za Budvu već pokazuju “brendovi” poput Šeratona i Hiltona.
On je rekao da se ne boji “ni nedostatka vode, struje, komunalne i saobraćajne infrastrukture” i dodao da postoji rješenje za sve te probleme sa kojima se Budva godinama suočava.
Turistički radnici Budve, šokirani najavom lokalnog rukovodstva, ocjenili su da Budva ne treba da liči na Dubai ili Monte Karlo.
“Budva je originalna, najbitnije je korišćenje prostora i ljudi u njemu. Ako turisti dolaze u Crnu Goru, oni to čine da bi doživjeli neki drugi prostor i ljude. To je pitanje identiteta”, kažu turistički radnici.