BEOGRAD, Budućnost ekonomskog oporavka Srbije zavisi od investicija, stranih i domaćih, ali je pitanje da li je nivo investicija koje će uspjeti da obezbjedi dovoljan da se riješi gorući problem nezaposlenosti, ocijenili su danas učesnici debate “Velike investicije – iluzija ili realnost” u Beogradu.
Prema mišljenju predsjednika Fondacije Centar za demokratiju, Dragoljuba Mićunovića, investicije su sada ključne za dalji privredni razvoj, ali se postavljaju pitanja šta Srbija ima da ponudimo investitorima, u koje investicije se ulaže i zbog čega investitori dolaze.
Takođe, prema njegovim riječima, pitanje je i da li je obrazovana i jeftina radna snaga komparativna prednost i koliko je ona zapravo kvalifikovana, jer je Srbija u devedesetim godinama prošlog vijeka bila dug vremenski period u izolaciji, što je za posljedicu imalo ne samo tehnološko zaostajanje, već i zaostajanje radne snage.
On je takođe ukazao da bi političari trebalo odgovornije javno da govore o investicijama, jer se o njima ozbiljno može govoriti samo kad se one zaista i realizuju, a svako nerealno buđenje očekivanja kod građana može da izazove i razočaranje.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ivan Vujačić je mišljenja da strane investicije treba da stvore novu zaposlenost i ublaže tranzicioni šok, uvedu nove tehnologije u proizvodnju, donesu nova izvozna tržišta, regrutuju i obrazuju mlađe ljude.
“Mislim da je iluzija da će strane investicije stvoriti veliku zaposlenost. One će stvoriti određeni nivo zaposlenosti, ali ne toliki koliki mi očekujemo”, ubjeđen je on.
Vujačić je podsjetio da je devedesetih godina zapravo uništena srpska privreda i da do 2000. godine stranih investicija u Srbiji nije ni bilo.
On je ukazao i da više od 50 odsto stranih investicija u regionu odlazi u oblasti usluga, trgovine i finansija.
Bivši ministar i član Demokratske stranke Slobodan Milosavljević je naveo da strani investitori imaju udio od oko 20 odsto u srpskom BDP-u i da bi pažljivo trebalo analizirati sve primjedbe i sugestije o poslovanju u Srbiji koje Savjet stranih investitiora objavljuje svake godine u “Bijeloj knjizi”.
Milosavljević je rekao da je prisustvovao današnjoj promociji “Bijele knjige za 2014. godinu”, i da je za njega bilo razočaravajuće što nikome od stranih investitora nije bilo dozvoljeno da iznese komentar ili postavi pitanje.
Prema njegovom mišljenju, pogrešno je razdvajati strane i domaće investitore, jer i jedni i drugi u značajnoj mjeri mogu da doprinesu privrednom razvoju.
Današnji okrugli sto organizvoala je Fondacija Centar za demokratiju u saradnji sa Fridrih Ebert fondacijom. Tanjug