ŽENEVA, Švajcarski istraživači sa univerziteta u Ženevi izveli su eksperiment koji dokazuje da se informacije mogu prenositi brzinom većom od svjetlosne.
Naučnici su proučavali pojavu kvantne “zamršenosti”, u kojoj je kvantno stanje čestica u međusobnoj korelaciji, iako su čestice udaljene u prostoru. Kao posljedica opisane pojave nastaje korelacija između fizičkih svojstava čestica. Do sada, naime, još nije razjašnjeno šta se zaista dešava u vrijeme kvantne “zamršenosti.”
U novom eksperimentu naučnici su “zamrsili” dva fotona, a zatim ih razdvojili i optičkim kablom usmjerili iz Ženeve u dva naselja međusobno udaljena 18 kilometara.
Tokom “putovanja” fotona mjerena je njihova “boja” (dužina talasa), koja se saglasno teoriji kvantne mehanike menjala. Neobično je bilo da su se karakteristike obe čestice mjenjale istovremeno, kao da je svaki foton mogao da “osjeća” ponašanje drugog.
Proračunima je dokazano da je hipotetički faktor, morao da se kreće brzinom 100 hiljada puta većom od brzine svjetlosti.
Autori istraživanja smatraju da fizičari moraju prihvatiti tezu da u prirodi postoji takva mogućnost i sačiniti odgovarajuće modele. Moguće je i da su fotoni dobili istu informaciju prije nego što su usmjereni iz Ženeve, ali mjerenja naučnika dokazuju da do toga nije došlo.
Mogućnost prenosa informacija brzinom većom od svjetlosne nije u suprotnosti sa kvantnom teorijom, ali mehanizam te pojave trebalo bi tek da se razjasni, piše časopis “Nejčer” (“Nature”), u kome su objavljeni rezultati istraživanja.