LONDON, Predsjednici najvećih britanskih stranaka izložili su danas pred velikim preduzetnicima svoje dijametralno oprečne programe za poticanje privrednog rasta i sređivanje javnih finansija, koji bi mogli presuditi na parlamentarnim izborima predviđenim sredinom 2010.
Prvi političar koji je nastupio na godišnjoj konferenciji CBI-ja, najveće britanskog udruženja poslodavaca, premijer Gordon Brown, stao je u obranu veoma skupih mjera za oporavak donijetih prije godinu i pol dana koje su uzrokovale najveći porast deficita i javnog duga u povijesti Velike Britanije. Premda ti, dosad neviđeni troškovi sporo donose rezultate – Velika Britanija je jedna od rijetkih razvijenih zemalja koja službeno još nije izašla iz recesije – Brown je rekao da će ih nastaviti “koliko god bude trebalo”.
Predsjednik laburističke stranke potvrdio je da će se i dalje zauzimati da se javni dug u iduće četiri godine prepolovi, što kani unijeti u zakon, ali nije rekao kako će to postići, povjerivši tu zadaću svom ministru finansija Alistairu Darlingu koji će početkom prosinca objaviti prijedlog budžet za 2010.
Brownov suparnik David Cameron, predsjednik konzervativne stranke koja u zadnje dvije godine nadmoćno vodi u anketama, pozvao je pak na čim skoriju borbu s deficitom, kako bi britansko gospodarstvo stalo na noge i kako bi se obnovila “budžetska vjerodostojnost” zemlje.
Cameron je pozvao vladu da “prestane davati obećanja o troškovima bez ikakva finansijskog pokrića” i rekao je, za razliku od Browna koji nije naveo kako bi smanjio budžetski dug, da bi bez grižnje savjesti skresao troškove, od socijalnih davanja do plaća dužnosnika, preko izdataka za rad ustanova.
Cameron, kojega laburisti smatraju nasljednikom Margaret Thatcher, obećao je takođe da će “podupirati ulaganja i poduzetnički duh” te da će se “bez srama zauzimati za stvaranje bogatstva”, za razliku od laburista koji žele povećati poreze za najbogatije. Hina/pd