BEOGRAD – Energetičar Miloš Zdravković izjavio je povodom puštanja probnog gasa kroz cijevi “Turskog toka” položene u Srbiji da su brojni benefiti od tog gasovoda, ali da je najveći energetska stabilnost Srbije.
“To je dvosmerni gasovod kojim gas može da se kreće iz pravca Bugarske ka Mađarskoj i obrnuto. To je važno zbog energetske bezbednosti, ne samo naše države, već umrežavanja celog regiona zapadnog Balkana sa gasnim instalacijama“, rekao je Zdravković.
On je ukazao da cijeli gasovod “Turski tok” na teritoriji Srbije još nije izgrađen, ali da, ako je suditi po tempu dosadašnjih radova, to ne treba da brine.
“Na teritoriji Srbije ostalo je da se uradi još jedna kompresorska stanica. Ona će sigurno biti završena do juna, a potrebno je da se završe i dve takve stanice na teritoriji Bugarske. Međutim, pritisak gasa u cevima koje su položene na trasi `Turskog toka` je dovoljno veliki da gas može da prođe iz Bugarske ka Srbiji i da u Pančevu već može da se koristi za potrebe gasne elektrane, odnosno za pravljenje struje i toplotne energije“, rekao je Zdravković za “Sputnjik”.
On je dodao da preostaje i obiman posao na gasifikaciji zemlje u punom kapacitetu, te da će Srbija i Bugarska moći da koriste gas, ali i da zarađuju više od “Turskog toka” kada budu završene kompresorske stanice.
Prema njegovim riječima, tada će “Gasprom” ovom rutom moći da izvozi gas i na teritoriju Republike Srpske, odnosno Federacije BiH i ka Mađarskoj.
On je naveo da je predviđeno da u bliskoj budućnosti u Srbiji bude izgrađeno još pet gasnih elektrana i objasnio da su to zapravo elektrane-toplane, koje će biti podignute uz najveće industrijske centre Srbije.
“U Pančevu će se proizvoditi četiri odsto struje ukupno proizvedene u Srbiji, uz to će se snabdevati toplotnom energijom rafinerija i svi njeni pogoni. Sa punim kapacitetom `Turskog toka` to će biti moguće uraditi u blizini Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca. Kada se proizvodi struja, nusproizvod je toplotna energija koja se koristi uz velike industrijske, odnosno, poslovno-stambene centre“, objasnio je Zdravković.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je probni gas već prošao kroz “Turski tok” u Srbiju i da će u srijedu, 30. decembra, zvanično biti pušten u rad novi gasovod od Bugarske do Mađarske granice. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da razbucamo #fakenews.
Turski tok ide od Rusije do Turske po dnu Crnog Mora, i završava kod kompresorskih stanica na evropskom dijelu Turske.
Turski tok ne prolazi kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku, Bosnu i Hercegovinu!
Srbija sada ima dvije gasne konekcije sa Bugarskom. Stariju preko Niša u vlasništvu Srbijagasa, i noviju preko Zaječara u vlasništvu Srbijagasa i Gazproma. Bugarska/Bulgartransgaz preko obe konekcije može da izveze gas Srbiji od različitih izvora (Rusija, Azerbejdžan, Kipar, LNG terminali u Grčkoj). Laž je srpskih političara i energetskih analitičara da ovim rutama može da se distribuiše samo ruski (Gazprom) gas. Bulgartransgaz ima sve mogućnosti (tehničke, pravne, političke) da do granica Srbije dopremi gas koji nije iz Rusije.