BEOGRAD, Prema podacima RZS, u julu je u Srbiji bilo zaposleno 1.755.372 lica, što je za 134 više nego u junu, a za 52.036 manje nego u julu prošle godine. U ovom smanjenju broja zaposlenih u odnosu na jul prošle godine 49.890 lica je pripadalo preduzetničkom sektoru, gdje se još uvijek ne vidi kraj agoniji.
Među pravnim licima je u prethodnih deset mjeseci rastao broj zaposlenih. I ma koliko taj rast bio minijaturan (222 mjesečno), još uvijek je bolji od prosječnog mjesečnog smanjivanja od 3.855 lica u proteklih 20 godina.
U julu je najviše povećan broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji, za 969 lica, i ovaj podatak možemo smatrati jednim od najboljih u protekle 23 godine kada je riječ o statistikama zaposlenosti u Srbiji.
Ovaj rast broja zaposlenih lica u primarnom i sekundarnom sektoru (povećan je broj i u poljoprivredi i rudarstvu) mogli bismo da smatramo za pozitivnu kvalitativnu promjenu u odnosu na dosadašnja kretanja zaposlenosti.
Gotovo sav pad u broju zaposlenih za 925.000 dogodio se u industriji (580.000), građevinarstvu (110.000), poljoprivredi (65.000) i saobraćaju (65.000).
Ovo su radno intenzivne djelatnosti koje upošljavaju osobe sa srednjom školom i nižim stepenom obrazovanja, a koje su do sada bile najteže pogođenje tranzicijom u Srbiji. Dosadašnje smanjivanje broja zaposlenih u prerađivačkoj industriji i u pratećim djelatnostima uticalo je na vještački porast prosječne zarade u Srbiji.
Ukoliko se pokaže da rast broja zaposlenih u prerađivačkoj industriji u julu nije bio incidentan, već da je početak procesa reindustrijalizacije, u narednom periodu možemo očekivati pad obračunate prosječne zarade uz rast zaposlenih sa nižim obrazovanjem (kojih je i najviše na birou), rast broja uposlenih žena u manjim opštinama i gradovima. Sve suprotno od do sada viđenog. Blic