VAŠINGTON, Broj ljudi širom svijeta koji žive u siromaštvu za manje od dvije godine porastao je za sto miliona, dok se broj gladnih povećao za 75 miliona, navodi se u izvještaju organizacije “Hljeb za svijet”.
Grupa ocjenjuje da bi SAD trebalo da se više koncentrišu na pomoć zemljama da povećaju poljoprivrednu proizvodnju, umesto što upućuju zalihe hrane kada već dode do humanitarne krize.
“Najveći izazov je usmjereno, ciljano investiranje u poljoprivredu i ukidanje restrikcija u trgovini”, ocijenila je za Glas Amerike Džoj Pumafi, potpredsjednica Svjetske banke zadužena za ljudski razvoj.
U izvještaju “Hljeba za svijet” se navodi da je oko 40 zemalja, uključujuci i SAD, uvelo zabrane ili restrikcije na izvoz hrane, čime se ograničavaju već smanjene zalihe.
Prema riječima, Dejvida Bekmana, predsjednika grupe “Hljeb za svijet”, SAD i druge zemlje bi trebalo da razmišljaju dalekosežnije od snabdjevanja siromašnih hranom.
“Želimo da od američke vlade dobijemo više novca za razvoj”, navodi Bekman.
Organizacija “Hljeb za svijet” navodi da SAD ulažu više novca u međunarodni razvoj od bilo koje druge zemlje. Ali, ako se ta suma mjeri procentom nacionalnog dohotka, Amerika zaostaje za mnogim bogatim zemljama.
Ken Haket, predsjednik Katoličke službe za pomoć, je stoga pozvao novoizabranog predsjednika Baraka Obamu da održi humanitarnu pomoć SAD na istom nivou kao za vrijeme sadašnje administracije, uprkos ekonomskoj krizi.
I u izvještaju “Hljeba za svijet” se navodi da bi smanjenje globalnog siromaštva i povećanje svjetskog razvoja trebalo da budu spečificni ciljevi američke spoljne politike. Takođe se predlaže da Obamina administracija uspostavi poseban sekretarijat za globalni razvoj.