RIM/BRISEL, Zbog rasta svjetskih cijena hrane broj ljudi koji pate od gladi povećan je lani za 50 miliona, upozorava Žak Dijuf, direktor Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO), čije sjedište se nalazi u Rimu.
Dijuf je istakao, govoreći na zasjedanju Evropskog parlamenta u Briselu, da su siromašne zemlje ozbiljno pogođene rastućim cijenama hrane i energije, izvještava DPA.
Poskupljenje poljoprivrednih sirovina je djelimično posljedica rasta svjetske populacije zbog čega se povećava tražnja hrane, kao i rasta potražnje biogoriva koje se proizvodi od tradicionalno prehrambenih usjeva.
Klimatske promjene, naročito suše i poplave, negativno utiču na svjetsku poljoprivrednu proizvodnju, a zabrana izvoza hrane iz mnogih zemalja, da bi se očuvala snabdjevenost i stabilnost cijena na domaćem tržištu, dodatno pogoršava situaciju, ističu analitičari FAO.
Dijuf upozorava da su globalne zalihe žitarica, od približno 400 miliona tona, na najnižem nivou za posljednjih 30 godina . On naglašava da su za zemlje u razvoju, koje pokušavaju da povećaju proizvodnju hrane, glavni problem sve veće cijene vještačkog đubriva.
Svjetska proizvodnja hrane morala bi da se udvostruči do 2050. godine, naročito u zemljama u razvoju, koje će u očekivanom rastu globalnog stanovništva imati udio od 95 odsto.
Ocjenjuje se da su klimatske promjene glavni izazov. “Ukoliko se prosječne temperature povećaju za više od tri stepena, prinosi glavnih agrarnih kultura, kao što je kukuruz, mogli bi da opadnu za 20 do 40 odsto u djelovima Afrike, Azije i Južne Amerike”, upozorava Dijuf.
Direktor FAO ukazuje na činjenicu da je udio poljoprivredne pomoći u ukupnoj pomoći za razvoj opao sa 17 odsto 1980. na svega tri odsto 2006. godine.
“FAO povećane potrebe za javnim investicijama procjenjuje na oko 24 milijarde dolara godišnje – u to si uključena i veća sredstva za gazdovanje vodom, za seoske puteve, skladišne objekte i istraživanje”, rekao je Dijuf.