MOSKVA, U Rusiji se od 1990. do danas broj aerodroma smanjio za više od četiri puta, sa 1.450 na 315 vazdušnih luka, rekao je generalni direktor Centra za strateški razvoj u civilnom vazduhoplovstvu, Anton Korenj.
Korenj je, na međunarodnoj konferenciji Razvoj regionalnih i gradskih aerodroma 2013, precizirao da se više od 95 odsto aerodroma koji su prestali da funkcionišu, ili su sveli aktivnost na minimum, odnosi na regionalne i gradske vazdušne linije.
Okvir za rješavanje mnogih pitanja u tom sektoru vazdušnog transporta zemlje postavljen je u Konceptu razvoja aerodromske mreže do 2020. godine, rekao je on.
Jedan od ključnih parametara Koncepta je stvaranje nacionalne mreže aerodroma, koja će obezbijediti jedinstvo vazdušnog prostora i dostupnost svih udaljenih obasti zemlje kako od sjevera ka jugu, tako i od zapada ka istoku.
Predviđena je rekonstrukcija 103 aerodroma, što će koštati oko 297 milijardi rubalja (6,9 milijardi evra), precizirao je Anton Korenj, a prenio Itar tas.
Velika pažnja na konferenciji posvećena je raspravi o javno-privatnom partnerstvu. Jedan od najvećih finansijskih aktera u ovom partnerstvu je Banka za razvoj i ekonomske odnose sa inostranstvom (VEB).
Prema riječima načelnice Odjeljenja za transport i komunikaciju VEB-a, Ane Abramove, finansiranje projekata avijacije je jedan od prioriteta banke. Konkretno, pomenuto je šest projekata za razvoj aerodroma, kao i program podrške kompaniji Civilni avioni Suhoj za proizvodnju kompozitnih konstrukcija za vazduhoplove “suhoj superdžet – 100” i MS-21.
VEB takođe učestvuje u finansiranju projekata proizvodnje helikoptera, dodala je Abramova.
Zavisna kompanija banke VEB lizing zaključila je ugovor za isporuku 121 jedinice avijacione tehnike. Od njih je već 70 aviona dostavljeno kupcima, naglasila je predstavnica banke. Tanjug