BEOGRAD, Javni dug Srbije iznosi 48,2 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, izjavila je danas premijer Srbije Ana Brnabić.
Ona je ocijenila da je to postignuto zahvaljujući mjerama fiskalne konsolidacije koje se u Srbiji sprovode od 2014. godine.
Brnabićeva je na konferenciji “Modernizacija sistema paušalnog oporezivanja” istakla da spuštanje nivoa javnog duga ispod 50 odsto BDP predstavnja uspjeh i privrede i građana.
Javni dug Srbije na kraju novembra 2019. godine iznosio je 24,12 milijardi evra, što je 52,4 odsto BDP-a, objavilo je početkom januara Ministarstvo finansija Srbije.
Na konferenciji je ukazano i da zahvaljujući modernizovanom sistemu za paušalno oporezivanje preduzetnici znaju kolika će im biti poreska obaveza za tekuću i za naredne tri godine, a da je njime spriječena mogućnost korupcije.
Sistem oporezivanja paušalaca predstavlja zatvoren sistem elektronske uprave, budući da preduzetnik može da se registruje, započne poslovanje, dobije poresko rješenja i plati ga, a da nijednom ne ode u filijalu Poreske uprave.
Uredba o paušalnom oporezivanju stupila je na snagu u januaru i preduzetnicima paušalcima već su dostavljena elektronska rješenja o iznosu obaveza u poresko sanduče.
Prvi put je uvedena objektivna formula za obračun iznosa poreza i doprinosa, tako da zainteresovani već dva mjeseca na portalu projekta Javno-privatni dijalog mogu na “kalkulatoru” da izračunaju poreske obaveze za tekuću i tri naredne godine.
Time je eliminisana mogućnost diskrecionog odlučivanja ili arbitriranja pri određivanju visine poreske obaveze.
Automatizacija paušalnog oporezivanja podržana je u okviru projekta javno-privatnog dijaloga za razvoj koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj /USAID/, a sprovodi Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj i Republički sekretarijat za javne politike. Srna