BEOGRAD – Srbija je proteklu fiskalnu godinu završila sa primarnim viškom, a državno zaduženje zemlje lagano opada, izjavila je predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić i istakla da su krajem 2016. srpski državni dugovi bili na nivou 72,9 odsto godišnješeg privrednog proizvoda, a u međuvremenu su samo 65,7 odsto.
Brnabić u intervjuu za Frankfurter algemajnecajtung (FAZ) svoj kabinet definiše kao vladu kontinuiteta.
Broj službenika je, kaže, smanjen za oko 40.000 zaposlenih, što odgovara skoro pa desetini nekadašnjeg personalnog sastava.
Objašnjava da je ova redukcija realizovana prije svega penzionisanjima, pri čemu su gašena radna mjesta novopečenih penzionera, ali i isplatama otpremnina u ne baš skromnim iznosima.
Sem toga je Vlada svim ministarstvima, službama pa čak i lokalnoj upravi propisala maksimalni broj zaposlenih, koji bez odobrenja specijalne vladine komisije za zapošljavanje ne smije biti prekoračen.
Slijedi modernizacija javne uprave
”Radi se o tome da uvedemo red, da ograničimo nova zapošljavanja u državnoj službi te ih odobravamo isključivo ako su apsolutno neophodna. U međuvremenu je naša javna uprava, u poređenju sa evropskim, i mala”, objašnjava Brnabić.
FAZ podsjeća da je MMF, sa kojim vlada u Beogradu usko sarađuje, takođe, potvrdio da je ova, kako kažu, balkanska država, bar što se tiče konsolidacije državnog budžeta, na dobrom putu.
Skoro tri odsto privednog rasta, koje bi Srbija ove godine mogla da ostvari, su još jedna potvrda premjerkinih riječi.
Sljedeći korak je, navodi se, modernizacija smanjene, ali nedovoljno efikasne uprave.
I dalje nisu svi zaposleni u državnoj službi postavljeni na ona mjesta na kojima ih država stvarno treba i gdje bi mogli biti od najveće koristi.
Da bi sa postojećim resursima dosegla efikasnije pružanje usluga, Vlada je stoga, uz podršku EU i Svjetske banke, organizovala tim stručnjaka, zadužen za reorganizaciju Vladinih službi.
Sveobuhvatna analiza radnih procesa u službama treba da bude temelj reformi.
Za dvije do tri godine, tako kaže Brnabić, ovaj posao treba da bude završen.
“Poslije toga nećete više moći prepoznati javnu upravu. Ona će biti posve fokusirana na građane, efikasna, transparentna, bez prostora za korupciju”, navela je premijerka.
Blic