NJUJORK, Britanska naftna kompanija “Britiš petroleum” (BP) postigla je sporazum vrijedan, prema pretpostavkama 7,8 milijardi dolara, sa osobama koje su ih tužile zbog ogromne naftne mrlje iz 2010. godine u Meksičkom zalivu, ali se ova firma i dalje suočava sa potraživanjima američke vlade i poslovnih partnera.
Sudija Okružnog suda Karl Barbijer, koji je nadgledao parnicu, navodi u sudskom nalogu da će predloženi uslovi poravnanja biti podneseni sudu na odobrenje.
On je odgodio i prvu fazu suđenja zbog naftne mrlje, koje je trebalo da počne 5. marta.
Barbijer je prethodno odgodio i početak suđenja kako bi omogućio grupi pod nazivom Upravni komitet tužilaca ili PSC da pregovaraju o poravnanju sa BP.
Komitet predstavlja interese ribara i preduzeća, koja navode da su njihova sredstva za život oštećena 20. aprila 2010. godine eksplozijom na naftnoj platformi “Dipvoter horajzon” i kasnijom naftnom mrljom iz izvora “Makondo”.
“BP” je saopštio da će predloženo poravnanje biti oko 7,8 milijardi dolara, uključujući i obavezu kompanije od 2,3 milijarde dolara pomoći za rješenje gubitaka povezanih sa industrijom morske hrane u Meksičkom zalivu.
Kompanija ističe da predloženi sporazum nije priznanje odgovornosti kompanije i “BP” će PSC odrediti neke od tužbi protiv firmi “Transoušn” i “Halibarton”.
Pored “BP” u čijem je vlasništvu 65 odsto izvora “Makondo”, najveći tuženi su “Transoušn”, čije je sjedište u Švajcarskoj i vlasnik je platforme “Dipvoter horajzon” i “Halibarton” iz Hjustona a koja je pružala usluge za cementiranje izvora. Ove kompanije su se, takođe međusobno tužile.
Još nekoliko kompanija učestvuje u suđenju.
Od eksplozije na platformi poginulo je 11 osoba dok je 4,9 miliona barela nafte iscurilo u more.