DORKING, Dugo se smatralo da britanska klima nije idealna za razvoj vinogradarstva, ali se posljednjih godina mnogo šta promijenilo, ne samo zato što su britanski vinari uložili velike napore da poprave lošu reputaciju, već zbog klimatskih promjena koje im idu naruku.
Iz Velike Britanije su do sada stizala bijela vina, jer je hladna klima pogodovala vrstama grožđa od kojih se ona spravljaju, a sada su klimatske promjene dovele do toga da u britanskim vinogradima počinje da rađa grožđe od kojeg se prave crna vina. U Velikoj Britaniji je poslije 600 godina ponovo rodila loza od koje se pravi najkvalitetnije crno vino. Britanski vinogradari počeli su da svoje zasade podmlađuju lozom kojoj pogoduje topla klima, a novi vinogradi s novim sortama grožđa niču na pšeničnim poljima ili u baštama gdje je gajeno povrće.
Vinogradarstvo i proizvodnja vina u Velikoj Britaniji bilježe porast i u kvalitetu i u dobiti zbog globalnog otopljavanja, ali zahvaljujući i Vladinoj finansijskoj podršci. Površine pod vinovom lozom u ovoj zemlji povećane su na oko 800 hektara sa samo nekoliko stotina hektara iz osamdesetih godina prošlog vijeka.
“Imamo koristi od globalnog otopljavanja. Klimatske promjene nam omogućavaju da gajimo razne sorte vinove loze i proizvodimo sve kvalitetnija vina”, rekao je Kris Vajt, direktor velike vinarije na oko 20 kilometara južno od Londona.
Analitičari iz ovog sektora smatraju da bi se u budućnosti moglo dogoditi da izuzetno kvalitetna crna vina budu iz vinograda sjeverno od Engleskog kanala. Do toga bi, ističu, moglo brzo doći, ukoliko ne bude dogovora o novom sporazumu o klimatskim promjenama, koji bi trebalo da uspori globalno zagrijavanje.
Naučnici, koji se bave klimom, upozoravaju, međutim, da će globalno zagrijavanje smanjiti prinose, jer će u mnogim zemljama biti pretoplo, što će uticati na isušivanje obradivih površina čija će posljedica biti značajno smanjenje proizvodnje pšenice i hrane uopšte. Globalno otopljavanje je već promijenilo međunarodnu “vinsku mapu”, jer najkvalitetnija vina počinju da stižu iz sjevernijih krajeva, a kvalitetna bijela vina ustupaju primat crnim vinima. I najpoznatiji proizvođači iz Francuske i Njemačke, koji su se dičili svojim lakim bijelim vinima, sada proizvode kvalitetnija crna vina, jer grožđu za takva vina pogoduje sve toplija klima. To je podgrijalo nade britanskih proizvođača vina da će se konačno osloboditi u svijetu poznate izreke “britansko vino” za vina slabog kvaliteta.