LONDON – Britanski javni dug dosegao je tačno sto odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u avgustu, što je nivo kakav nije viđen od 1960-ih, stavljajući pritisak na novu laburističku vladu sedmicama od pripreme svog prvog budžeta.
Britanski javni dug, koji iznosi 2.546 milijardi funti (nešto više od 3.000 milijardi evra), već je premašio 100 odsto BDP-a, prema preliminarnim podacima objavljenim prošle godine, ali su kasnije revidirani naniže.
Današnja brojka također je “preliminarna procjena”, upozorio je Ured za nacionalnu statistiku u saopštenju.
Javni dug već se mjesecima kreće oko 100 posto BDP-a, povećan zbog pomoći tokom epidemije covida i energetske krize.
Budžetski deficit nastavio je svoj neočekivani niz u avgustu, dosegnuvši 13,7 milijardi funti (16,3 milijarde eura), više od predviđanja, navodi se u mjesečnom izvještaju Ureda za nacionalnu statistiku objavljenom danas.
Kumulativno od aprila, koji je početak britanske fiskalne godine, Ujedinjeno Kraljevstvo je posudilo 6,2 milijarde funti više nego što je predvidjelo javno tijelo za budžetske prognoze (OBR), prenosi SEEbiz.
Porast duga predstavlja dodatni pritisak na laburističku vladu imenovanu početkom jula nakon kampanje na obećanju o “željeznoj budžetskoj disciplini”.
Iako nova vlada okrivljuje 14 godina vladavine konzervativaca za “crnu rupu” u svojim javnim finansijama od 22 milijarde funti, premijer Keir Starmer već je upozorio da će njegov prvi budžet, koji treba biti objavljen 30. oktobra, biti “bolan” zbog rezova u javnom sektoru, vjerovatnosti potrošnje i povećanja poreza.
“Nakon što smo naslijedili disfunkcionalnu ekonomiju, sada donosimo teške odluke da popravimo temelje”, rekao je Darren Jones, glavni sekretar Ministarstva finansija, u današnjoj izjavi.
S rastom duga suočene su i druge zemlje. U Francuskoj je javni dug naglo porastao od zdravstvene krize, popevši se na više od 110 odsto BDP-a na kraju prvog kvartala. U EU samo još Italija ima veći dug od gotovo 138 odsto BDP-a, te Grčka od 160 odsto.