EDINBURG, Aktuelne i prethodne britanske vlasti sputavaju Škotsku nedovoljnim investicijama i koncentrisanjem ekonomskih aktivnosti u Londonu, objavila je škotska administracija u vrijeme priprema za referendum o nezavisnosti 2014. godine.
U dokumentu se navodi da vlasti u Londonu vode politiku koja nije u najboljem interesu Škotske.
Ovi argumenti predstavljeni su dan nakon što je britansko Ministarstvo finansija saopštilo da bi eventualno otcjepljenje Škotske imalo finansijske posljedice po građane koji su štediše ili kreditni dužnici u škotskim bankama.
Zamjenik prvog ministra Škotske Nikola Stardžon izjavila je da vestminsterski sistem upravljanja zemljom “ograničava potencijal Škotske”, prenio je Bi-Bi-Si.
Ona je ukazala na šest pitanja, među kojima je odluka Vlade u Londonu da smanji kapitalna ulaganja, zbog čega je Škotska ostala bez podrške za otvaranje 19.000 radnih mjesta.
Stardžonova je rekla da britanska Vlada nije osnovala naftni fond za buduće generacije, po ugledu na Norvešku, koja je za to, kako se procjenjuje, već prikupila 500 milijardi evra.
Ona je kritikovala centralne vlasti zbog “dramatičnog rasta nejednakosti u prihodima” u Velikoj Britaniji, kao i zbog rasta državnog duga, uzimanja velikih kredita i fokusiranja na štednju umjesto na razvoj ekonomije.
Građani Škotske će 18. septembra 2014. godine na referendumu odgovoriti na pitanje: “Da li Škotska treba da postane nezavisna zemlja?”.
Škotska i britanska administracija uoči glasanja objavljuju dokumente kojima podržavaju svoje stavove za nezavisnost i protiv nezavisnosti.