LONDON, Planovi britanskih vlasti da uvedu širok nadzor nad korišćenjem Interneta u zemlji odbačeni su pošto su ih osudili poslanici iz redova svih stranaka.
Kako navodi britanski list “Indipendent” (Independent), potpredsjednik vlade Nik Kleg je izjavio da će sporne mjere biti objavljene samo u formi nacrta i da će biti podvrgnute širim konsultacijama, čime bi usvajanje prijedloga moglo da se odloži za barem godinu dana.
Do burnog negodovanja je došlo ranije ove nedjelje, kada se pročulo da će britanska kraljica u svom govoru spomenuti i prijedlog zakona kojim bi se policiji, obavještajnoj službi, savjetima i drugim državnim tijelima dopustilo da dolaze do sadržaja poruka poslatih preko “skajpa” i društvenih mreža.
Ta informacija je izazvala veliko nezadovoljstvo među liberalnim demokratama u parlamentu, koji su upozorili da se predložene mjere kose sa protivljenjem stranaka sličnoj laburističkoj šemi i da će u parlamentu izbiti pobuna ukoliko vlada dozvoli uspostavljanje većeg nadzora nad korišćenjem Interneta.
U pismu upućenom Kregu koje je list “Indipendent” u srijedu objavio, liberali su podsjetili da država nema ovlašćenje da po volji špijunira svoje građane i poručili su da je od ključnog značaja da se javnosti omogući da raspravlja o pojedinostima bilo kog prijedloga o širenju državnog nadzora.
Novi zakon je trebalo da omogući britanskoj vladi da nadgleda sve pozive, elektronsku poštu, tekstove i posjetioce vebsajtova u Britaniji.
Prema tom zakonu, od Internet firmi bi se tražilo da omogućavaju obavještajnoj agenciji GCHQ (Government Communications Headquarters) pristup komunikacijama kada ova to zatraži u realnom vremenu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da je taj korak od kljucnog značaja u borbi protiv kriminala i terorizma, ukazujući da je ta akcija potrebna kako bi se “očuvao kontinuirani pristup komunikacionim podacima pošto se tehnologije mijenjaju”.
Pokušaji posljednje laburističke vlade da učine sličan korak nisu uspjeli zbog velikog protivljenja, uključujući i torijevce, prenose agencije.