LONDON, Britanskim bankama nedostajaće novca za refinansiranje, a švajcarske banke moraće izdvajati mnogo više kapitala u rezerve.
Bankarski sektor u Evropi susreće se sa novim regulatornim izazovima. Prema mišljenju stručnjaka analitičke kuće New Economic Foundation (NEF), većina britanskih banaka tražice nove državne finansijske injekcije sljedeće godine.
Britanske banke moraju do januara 2012. vratiti 185 milijardi funti koje su posudile od centralne banke. Prema budžetima NEF-a bankama će iduće godine trebati mjesečno do 25 milijardi funti zbog čega će mnoge od njih imati problema s finansiranjem. Banke poput Royal Bank of Scotland i Lloyds morale su zbog problema tokom krize biti nacionalizovane. Druge, poput Barclaysa i HSBC-a, profitirale su od jeftinih kredita koje im je odobravao Bank of England. Na povećane potrebe za kapitalom uticaće i mnogo restiktivnija pravila koje donosi Basel III, smatraju u NEF-u. Novi regulatorni okvir odraziće se i na poslovanje najvećih švajcarskih banaka, UBS-a i Credit Suissea. Grupa stručnjaka koje je imenovala švajcarska vlada u ponedjeljak je predložila mjere zaštite te dvije banake koje ulaze u kategoriju “prevelikih da bi propale”.
Korak dalje
Švajcarski prijedlog ide korak dalje od paketa Basel III koji je Odbor za bankarski nadzor dogovorio prošlog mjeseca. UBS i Credit Suisse morat će izdvajati u rezerve 19 odsto kapitala, a ne 10,5 posto koliko zahtijeva Basel III. Od tih 19 odsto 10 odsto mora biti u obliku “redovnoga akcionarskog kapitala”, odnosno kapitala najvišeg kvaliteta. Švajcarska centralna banka i tamošnji finansijski regulator Finma prijedlog su ocijenili kao “znatno smanjivanje problema banaka koje su ‘prevelike da bi propale’ u Švajcarskoj i posljedično izbjegavanje rizika za švajcarsku ekonomiju”.
Bez prigovora
O važnosti stabilnosti bankovnog sektora za Švicarsku dovoljno govori podatak da tamošnje banke učestvuju sa osam odsto u švajcarskim BDP-u. Prijedlog mjera još treba odobriti švajcarski parlament, što bi se moglo dogoditi do početka sljedeće godine. Zanimljivo je kako vodeće švajcarske banke nisu previše prigovarale na strože uslove poslovanja nego što će ih imati ostale evropske banke iako će zbog toga morati izdvojiti dodatne desetke milijardi evra. U UBS-u su poručili kako su učestvovali u izradi prijedloga i uvjereni su da će taj prijedlog pridonijeti daljnjem jačanju finansijskih institucija. Predstavnici Credit Suissea su naglasili kako su spremni za “vrlo stroge” mjere i očekuju da će ispoštovati do zadanog roka.
Do 75 milijardi franaka po banci
Stručna skupina švajcarske vlade predviđa kako će zbog predloženih novih zahtjeva švajcarske banke pojedinačno morati dodatno izdvojiti oko pet odsto ukupne vrijednosti bilansa, odnosno oko 75 milijardi franaka. Iznos zavisi od trenutnog stanja bilansa, tržišne vrijednosti i nivou izloženosti riziku. Poslovni.hr