LONDON – Prošle godine je britanska kraljica potrošila 47,4 miliona funti na kraljevsko osoblje, održavanje domaćinstva, putovanja i još mnogo toga. A ovako zarađuju taj novac.
Popularnost kraljevske porodice je engleski brend na kojem dobro zarađuje i država, kao i plemstvo. U 2017. godini izračunato je da je kraljevska porodica doprinijela britanskoj ekonomiji sa 1,8 milijardi funti, uključujući 550 miliona funti od turizma.
Ali kraljevsko domaćinstvo je skupo za održavati.
Glavni izvor prihoda
Kraljica Elizabeta II ne štedi na sebi. Jedan od glavnih izvora prihoda joj je državna podrška, tzv. Suvereign Grant. Time se finansiraju kraljičine službene dužnosti, uključujući putovanje, zabavu i održavanje palate.
Suvereign Grant je javni novac, ipak nije baš da svaki poreski obveznik izdvaja svoj dio za njega.
On se finansira sa profitom iz nekretnina i portfolija vrijednog 13 milijardi dolara, tzv. Crown Estate, u prevodu Posjeda Krune, koji je tehnički u vlasništvu vladajućeg monarha. Ali kraljevska porodica ne zadržava sav profit od prihoda spomenutog posjeda.
Prihod prvo ide u državnu kasu, koja potom isplaćuje porodici Suvereign Grant.
Znatno povećanje
U idućoj deceniji kraljica će primiti po 25 odsto profita od kraljevskog posjeda svake godine, što je povećanje od 15 odsto od količine koju je prethodno dobijala.
U 2019. to će iznositi oko 82 miliona funti. Najviše od povećanih izdvajanja otići će na obnovu Bakingemske palate.
Ako se taj novac raspodjeli na malo više od 66 miliona Britanaca, to bi značilo da će ih kraljevska porodica koštati malo više od funte po glavi stanovnika.
Ipak to nije sav novac koji dobija i ima kraljica.
Izračunati njeno bogatstvo nije lako, budući da nije dužna razotkriti svoje privatne račune. Nedavna procjena je bila da vrijedi oko 370 miliona funti, skoro pola milijarde dolara.
A s obzirom na povećanje Suvereign Granta, bogatstvo će nastaviti da se gomila. Business Insider