LONDON, Britanska fondacija za takozvanu poštenu trgovinu pokrenula je akciju kupovine čaja iz zemalja u razvoju koji je plaćen po tržišnoj vrijednosti, u okviru akcije čiji je cilj poboljšanje života poljoprivrednika u tim zemljama garantovanjem fer cijena za njihove proizvode i ulaganjem u infrastrukturu.
Fondacija za poštenu trgovinu želi da Britanci promjene običaje i da, umjesto onog na koji su navikli, počnu da kupuju čaj iz ovog programa, plaćen po tržišnoj cijeni.
Kako je rekla direktorka za komunikacije te fondacije Barbara Krauter, u Britaniji se pije dosta čaja, ali samo jedna od deset šolja je iz programa poštene trgovine, što znači da se proizvođačima tog čaja iz zemalja u razvoju plaća stvarna tržišna vrijednost tog proizvoda.
– Znamo da u Indiji, Africi, Ugandi i Tanzaniji živi mnogo farmera koji rade po svim standardima potrebnim za kvalifikaciju za ovaj program. Međutim, problem je u kompanijama koje još uvek ne kupuju pod tim uslovima – istakla je ona.
Kao primjer “prave slike poštene trgovine”, Glas Amerike navodi Gumutindo farme na padinama planine Elgon u Ugandi, gdje 7.000 farmera i njihovih porodica imaju škole i ambulante. Fer cijene i godišnji bonusi od berbi su ovim stanovnicima Ugande omogućili su da se sagrade skladišta za kafu, a garantovane cijene štite ih od promjenljivosti na tržištu.
Kako je objasnila Fiona Nakusi, koja u Londonu zastupa Gumatindo farmere i upoznaje potencijalne klijente, u sistemu poštene trgovine farmeri dobijaju više novca unaprijed, a na kraju godine ih čeka i bonus.
Ona kaže da je postignut veliki napredak od kada su farme 2004. dobile sertifikat programa poštene trgovine.
Fondacija za poštenu trgovinu pomaže farmerima širom svijeta, a pored proizvođača čaja i kafe iz Afrike i Inđe, ta organizacija pokušava da se izbori i za fer cijene drugih proizvoda, između ostalog i banana iz Dominikanske Republike.
Ideja fondacije za poštenu trgovinu je da se svima stavi do znanja da mogu da izaberu proizvode koji će pomoći nekome na drugom kraju planete. Biznis