LONDON, Britanski minsitar finansija Džordž Ozborn zahtjeva da zemlje evrozone nadoknade Britaniji eventualne gubitke koje bi London mogao pretrpjeti ukoliko bude primoran da doprinese kreditu za premošćavanje u visini od oko sedam milijardi evra za Grčku, piše danas britanski list Gardijan.
Evropska komisija je juče potvrdila da razmatra upotrebu Evropskog mehanizma za finansijsku stabilnost (EFSM) u cilju finansiranja dijela zajma za Grčku.
U EFSM sredstva prilažu sve članice EU, a ukoliko taj mehanizam zaista bude upotrebljen, udio Britanije u kreditu za Grčku bio bi nešto iznad 15 odsto, iako je premijer Britanije Dejvid Kameron 2010. izdejstvovao da EFSM ne bude više korišćen za pakete pomoći zemljama evrozone, već da u tu svrhu bude formiran fond u koji bi sredstva ulagale samo članice monetarne unije.
Britansko Ministarstvo finansija traži da Evropska centralna banka (ECB) odvoji dio od 1,9 milijardi evra profita ostvarenog na grčkim obveznicama na poseban račun za kompenzaciju zemljama koje nisu člancie evrozone u slučaju da one pretrpe gubitke.
Kameron je izjavio da vjeruje da postoje rješenja za kredit za premošćavanje za Grčku koja ne bi uključivala novac britanskih poreskih obveznika.
Britanski premijer je takođe rekao da se slaže sa procjenom MMF-a da Grčkoj treba odobriti otpis dijela duga.
“Procjena MMF-a da je potreban otpis grčkog duga je ispravna”, rekao je Kameron u obraćanju britanskom parlamentu.
Ministar finansija Malte, Edvard Sikluna, poručio je juče da bi bilo idealno kad bi cijela Evropska unija bila solidarna i sve zemlje EU pružilee pomoć Grčkoj, uključujući i one koje nisu u zoni evra.
“Više zemalja koje nisu članice evrozone izrazile su zabrinutost u pogledu upotrebe EFSM, moramo to da uzmemo u obzir”, rekao je potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.
Atina ovog meseca treba da vrati dugove teške sedam milijardi evra, od čega 3,5 milijardi ECB 20. jula. Tanjug