LONDON, Britanija ne želi da njen nacionalni zdravstveni sistem bude sasvim privatizovan, pa je Britanski parlamentarni komitet sumnjičav u vezi kontroverznog aranžmana Transatlantske trgovine i investicionog partnerstva /TTIP/ SAD i EU.
Komitet preispituje TTIP i posebno ukazuje na tajnost pregovora, sumnjajući u prednosti takvog aranžmana.
U izvještaju Komiteta za biznis, inovacije i vještine osuđen je način na koji su pregovori vođeni, uz tvrdnju da su previše dvosmisleni da bi mogli biti podržani.
Iako TTIP može biti koristan za ekonomije Velike Britanije i EU, takav aranžman nije globalno podržan, a nivo finansijske koristi za Veliku Britaniju je pod znakom pitanja.
U Britaniji i EU u toku je velika debata o potencijalnoj koristi od TTIP aranžmana, koji predviđa slobodnu trgovinu EU i SAD.
Posebna zabrinutost vlada zbog prijedloga rješenja potencijalnih sporova, za koji kritičari kažu da će stranim investitorima dati veliku nadmoć u nekim oblastima nad državama domaćinima.
Odnosno, upozoravaju kritičari, za ključne oblasti, čak i vodene resurse, pitale bi se korporacije, a ne više državne institucije.
U Velikoj Britaniji su zabrinuti da će američke investicije u zdravstveni sektor stranim investitorima omogućiti trajnu privatizaciju nacionalnog zdravstvenog sistema.
Iako su Evropska komisija i britanska vlada u više navrata to demantovale, dok se ne objavi nacrt klauzula, biće teško ubijediti sve one koji su zbog toga zabrinuti – navode mediji na britanskom ostrvu.
Na samitu G8 2013. godine britanski premijer Dejvid Kameron naveo je da bi TTIP mogao ekonomiji EU donijeti 149 milijardi dolara, SAD 119 milijardi, a 126 milijardi ostatku svijeta.
Međutim, kritičari kažu da bi TTIP mogao biti razoran, ekonomski i socijalno, za Evropu, a da bi velikim američkim kompanijama omogućio da oslabe domaće kompanije.