BRISEL, Evropski komesar za monetarna pitanja Oli Ren kritikovao je odluku agencije “Standar i Purs” da smanji kreditni rejting devet zemalja članica evrozone.
Prema njegovim riječima, ovaj potez je “nedosljedan” pošto evrozona preuzima “odlučnu akciju” za okončanje dužničke krize.
Smanjenje rejtinga u koje spada i ukidanje trostrukog “A” Francuskoj objavljeno je juče.
Rejtinzi Italije, Španije, Kipra i Portugala smanjeni su za dva podioka.
“Standard i purs” kritikovali su odgovor bloka na krizu, ističući da mjere štednje i budžetska disciplina nisu dovoljni.
Ren je izrazio žaljenje zbog odluke agencije, ističući da je evropski blok preduzeo odlučnu akciju na svim frontovima radi odgovora na krizu i da je postignut napredak u umirenju finansijskih tržišta.
“Sada je važno, što je prije moguće okončati sve predviđene stavke iz Mehanizma za evropsku stabilnosti i postići napredak u stupanju na snagu ovog fonda u julu”, rekao je Ren.
Mehanizam za evropsku stabilnost je trajni fond za spas ugroženih članica.
Francuski ministar finansija Fransoa Baron rekao je da gubitak “trostrukog A” nije katastrofa i naglasio je da Pariz i dalje drži solidno “dvostruko A”. On je podsjetio da je ljetos umanjen rejting i najvećoj svjetskoj ekonomiji SAD zbog čega se mora imati “relativan stav, zadržati hladna glava i ne strašiti narod time”.
Predsjedavajući evrozone Žan-Klod Junker rekao je da su zemlje članice evrozone odlučne u namjeri da učine sve što je potrebno za oporavak ekonomije.
Francuskoj je za jedan podiok skinut status sa “trostrukog A” na “dvostruko A plus”. Ova zemlja ima najviši rejting u ostale dvije kreditne agencije “Mudi” i “Fič”.
Austrija je, poput Francuske, ostala bez “trostrukog A”. Italiji je rejting umanjen sa “A” na “trostruko B plus”. Španiji sa “dvostrukog A minus” na “A”. Portugalu je sa “trostrukog B minus” status umanjen na dvostruko B minus” ili “džank”, što ukazuje na visok rizik sa kojim se suočavaju investitori.
Kipru je rejting smanjen sa “dvostrukog B plus” na “trostruko B”, Malti sa “A” na “A minus” i Slovačkoj sa “A plus” na “A” . Nepromjenjen rejting ostao je Njemačkoj, Finskoj, Luksemburgu i Holandiji.
Kreditne rejtinge koriste banke i investitori radi odluke koliko će novca pozajmiti određenim zemljama.