UFA, Prvog dana samita zemalja BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika) u ruskom gradu Ufa, članovi poslovnog savjeta su usaglasili deklaraciju o investicijama koja će danas biti predstavljena liderima organizacije, a na marginama nije izostala ni priča o Grčkoj koju ne vide među mogućim korisnicima resursa novih finansijskih institucija BRIKS.
Deklaracija je jedinstveni stav za unapređenje investicione klime i usklađivanja uslova za poslovanje u tim zemljama. Ona daje pristup za odluke šta treba finansirati, kako stvarati uslove za investicione projekte, stvaranje poslovne klime, koliko je moguće približiti investiciono zakonodavstvo, koje bi bilo jednako demokratsko u svim zemljama BRIKS, rekao je Tasu šef Trgovinsko-industrijske komore i predsjednik poslovnog savjeta BRIKS Sergej Katirin.
On je napomenuo da se deklaracija neće imenovati konkretne projekte, jer će se njima baviti Nova banka za razvoj BRIKS.
Kako je novinarima rekao direktor ruske VEB banke Vladimir Dmitrijev, banka BRIKS će početi da radi krajem ove godine, a razmatranje projekata će početi na proljeće 2016. godine, prenio je Tas.
Uoči početka samita, ministri finansija zemalja BRIKS su u Moskvi održali sjednicu upravnog odbora Nove banke za razvoj, s kapitalom od 100 milijardi dolara, koja je praktično bila početak rada banke.
Predsjednik te novoformirane finansijske strukture Kundapur Vaman Kamat je rekao da je Nova banka za razvoj BRIKS spremna da finansira projekte u valutama zemalja članica, jer lokalna tržišta pružaju više mogućnosti za finansiranje u domaćim valutama.
Prema njegovim riječima, Nova banka neće samo omogućavati finansiranje duga, nego će i učestvovati u kapitalu kompanija.
Pominjana mogućnost da bi Grčka mogla da izađe iz evrozone, dala je osnova za spekulacije o tome da bi Grčka mogla da se “prikloni” nekim drugim udruženjima, na primjer BRIKS-u, čiji članovi raspolažu značajnom količinom slobodnih finansijskih resurs.
Na marginama samita, međutim, njegovi učesnici su rekli da Grčku ne očekuju i ne vide među mogućim korisnicima resursa novih finansijskih institucija BRIKS.
Predstavnici zemalja BRIKS su u više navrata ukazivali da nove finansijske institucije nisu konkurencija postojećim – Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) i Svjetskoj banci (SB). Međutim, zemlje BRIKS, čiji je udio u svjetskom bruto domaćem proizvodu (BDP) 29 odsto, više puta su iskazivale nezadovoljstvo svojom ulogom u MMF-u, gdje zemljama BRIKS pripada samo 11 odsto glasova.
Finansijski stručnjaci već ukazuju da osnivanje Nove banke za razvoj može, ako ne da sruši dolar sa pijedastala glavne svjetske rezervne valute, onda da ga dobro protrese.
Razgovaralo se i konkretnim projektima koje bi mogla da finansira banka, među kojima su željezničke pruge Moskva-Kazanj, “Put svile” i drugi infrastrukturni projekti u zemljama članicama.
Rosnjeft je sa indijskim Esar oilom sklopio dugoročni ugovor o isporuci nafte Indiji. Tanjug