LONDON, Biskupi Anglikanske crkve izrazili su zabrinutost u vezi sa planovima britanske vlade da se ograniči novčana suma koju neko domaćinstvo može dobiti na ime socijalne pomoći na 500 funti sedmično.
U otvorenom pismu koje je potpisalo 18 biskupa, piše list “Obzerver”, navodi se da bi ta mjera mogla biti veoma nepravedna prema djeci u najsiromašnijim porodicama i da oni imaju moralnu obavezu da govore u ime onih koji to ne mogu.
Oni su podržali niz amandmana na Prijedlog zakona o socijalnoj pomoći o kome će razgovarati u ponedjeljak u Domu lordova, a koji je podnio na diskusiju biskup Ripona i Lidsa Džon Paker.
“Neobično je da se veliki broj biskupa se ujedini i potpiše pismo i mislim da imamo razloga za zabrinutost, jer veliki broj djece može sada da padne u siromaštvo”, rekao je Paker.
On je dodao da će taj zakon nanijeti značajnu štetu djeci, posebno u većim porodicama.
Vlada je saopštila da će promjene, koje treba da stupe na snagu 2013. godine, uštedjeti sedam milijardi funti u socijalnim davanjima, i ohrabriti ljude koji sada primaju pomoć da traže posao.
Međutim, Udruženje za prava djece, koje je podržalo pismo biskupa, upozorava da će zbog ove mjere 80.000 djece završiti kao beskućnici.
Ovo udruženje je predložilo da se dječiji dodatak isključi iz prihoda domaćinstva.
Zvaničnici Crkve početkom mjeseca upozorili su u Sjevernoj Irskoj da će reforme gurnuti ljude na marginama društva u “još niže nivoe siromaštva”.
Procjenjuje se da će novim zakonom oko 50.000 porodica ostati bez 93 funte pomoći mjesečno.
Očekuje se da će London biti najgore pogođen, zbog visokih cijena iznajmljivanje stanova i kuća.
U jednoj studiji početkom sedmice navodi se da oko 133,000 domaćinstava u Londonu neće moći da plate kiriju nakon novog zakona.
Vlada, međutim, saopštila je da je cilj reformi da se smanji zavisnost od socijalne pomoći.
Portparol Ministarstva za rad i penzije rekao je da će predložena rezanja biti u visini jedne godišnje plate od 35,000 funti.
“Nije fer da jedno domaćinstvo koje prima beneficije za nezaposlene može da ima veća primanja od države u odnosu na plate koje dobije prosječno domaćinstvo”, rekao je on.
Portparol je dodao da mnoge porodice čiji članovi rade ne mogu da priušte da žive u centralnom dijelu Londona i nije u redu da poreski obveznici subvencionišu domaćinstva koja to mogu.