MANČESTER, Glas za Bregzit daje Britaniji zlatnu šansu da sebi obezbjedi novu ulogu, poziciju branioca globalne slobodne trgovine, izjavio je Lijam Foks, državni sekretar za međunarodnu trgovinu u vladi premijerke Tereze Mej.
U obraćanju poslovnim liderima u Mančesteru, Foks je rekao da Bregzit predstavlja priliku da zemlja utre put novom konsenzusu o slobodnoj trgovini “kao nova nezavisna članica Svetske trgovinske organizacije izvan EU”, prenosi agencija Rojters.
“Velika Britanija ima zlatnu šansu da sebi stvori novu ulogu u svijetu, takvu u kojoj će britanski narod biti na prvom mjestu”, kazao je Foks, koji će vjerovatno igrati ključnu ulogu u britanskim pregovorima o Bregzitu, navodi britanska agencija.
Budući trgovinski uslovi za petu najveću ekonomiju svijeta su od referenduma za Bregzit, 23. juna, pod znakom pitanja, iako vlada u Londonu pokušava da ubjedi kompanije da će obezbjediti dobre trgovinske ugovore za Britaniju.
“Nalazimo se na granici jedinstvenih mogućnosti da oslobodimo globalnu trgovinu za dobrobit cijele naše planete”, naveo je Foks.
Ipak, upozorio je da njegovu optimističnu viziju o slobodnoj globalnoj trgovini “pomračuju sijenke protekcionizma i stezanja kaiša” koje su se nadvile kao loše slutnje nad budućnošću.
Državni sekretar koji zagovara takozvani “tvrdi Bregzit” ili čist raskid sa EU i sa jedinstvenim tržištem, takođe je ocjenio da bi podjednako u interesu Britanije i EU bilo da trgovinski ambijent u post-bregzitovskom periodu ostane slobodan bar kao što je sada.
“Protekcionizam u stvari nikada nikome ne pomaže i pošto pređemo u post-bregzitovsku trgovinsku arenu želimo da ona bude slobodna i otvorena što je moguće više”.
Foks, koji je ranije ovog mjeseca bio kritikovan zbog izjave da je Britaniju postala “previše lijenja i predebela”, napomenuo je da zemlja posustaje u globalnoj trgovinskoj trci zbog nedovoljnog izvoza britanskih preduzeća.
On je najavio da će Britanija nastojati da dogovori multilateralne i bilateralne trgovinske sporazume poslije Bregzita radije nego da se povinuje pravilima STO.
Dodao je da će Britanija učestvovati u naporima STO za smanjenje prekogranične birokratije, za postepeno ukidanje izvoznih subvencija, i za snižavanje carina, čiji se iznosi mjere hiljadama milijardi dolara.
“Međutim, kada zastane napredovanje na multilateralnom nivou, Velika Britanija mora da bude spremna da pribjegne postizanju regionalnih (plurilateralnih) i bilateralnih sporazuma”, rekao je Foks, a prenosi Rojters. Tanjug