BRČKO, Brčkom je danas predstavljen USAID/Švedska Projekat razvoja tržišne poljoprivrede dva /Farma dva/, čiji su ključni ciljevi povećanje prodaje i izvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i zapošljavanja u agraru.
Tim povodom održan je okrugli sto o temi “Diskusija o prioritetima za razvojne intervencije”, a zamjenik direktora projekta Meliha Manojlović navela je da projekat “Farma dva”, koji je pokrenut u januaru, finansiraju USAID i Vlada Švedske sa 16,3 miliona dolara.
Njegova realizacija trajaće pet godina i on je nastavak projekta “Farma”, koji je realizovan do 2009. do 2015. godine.
“Do sada smo, pokrivajući sve veće regije i centre u BiH, održali šest ovakvih okruglih stolova na kojima prezentujemo naš projekat i pokušavamo da saznamo od regionalnih i lokalnih vlasti i od poljoprivrenih proizvođača iz privatnog sektora koje su to mogućnosti za djelovanje u smjeru uspješnijeg razvoja agrara”, rekla je Manojlovićeva novinarima.
Ona je istakla da u okviru projekta postoji fond od 3,5 miliona dolara koji je namijenjen za male grantove u privatnom sektoru, odnosno za povećanje kako njihove konkurentosti, tako i zapošljavanja i izvoza.
“Sektori koje projekat obuhvata su mljekarstvo, voće i povrće, ljekovito i aromatično bilje i med i peradarstvo”, napomenula je Manojlovićeva.
Šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Vladi Brčko distrikta Adnan Pašalić rekao je da je projekat “Farma dva” prihvatljiv jer, prije svega, podržava izvozno orijentisane poljoprivredne proizvođače.
Direktor Zemljoradničke zadruge “Brka” Šaćir Rahman istakao je da od projekta očekuje podršku za unapređenje mljekarske proizvodnje.
Jedan od vlasnika peradarskog preduzeća “Posavina koka” u Orašju Marko Damjanović rekao je novinarima da je ta firma od 1997. godine koristila tri kredita USAID-a, mada, kako je naglasio, po nepovoljnim uslovima, ali da je zahvaljujući tim sredstvima “Posavina koka” uspjela da zaokruži svoju proizvodnju.
“Započeli smo proširenje peradarskog kompleksa, ali da bi ti objekti dobili upotrebnu dozvolu potrebno je da se, u skladu sa evropskim standardima, montira obogaćena oprema za humano držanje životinja, koja po jednom kljunu košta 11 evra, što je isuviše skupo i gotovo neisplativo”, dodao je Damjanović. Srna